Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir?

Ayçiçeği hangi bölgede yetişir; Ayçiçeği, dünyanın birçok yerinde de yetişen bir bitkidir. Bitki genel özellikleri açısından yağı ve tohumu kullanılan bir bitkidir. Tohumları fabrika işçiliğinden geçerek çekirdek olarak üretilip satışa sunulmaktadır. Bunun dışında yağ oranı yüksek olan bu bitkiden Ayçiçek yağı elde edilir ve dünya yağ ihtiyacının çoğunluğunu bu bitki yağı karşılamaktadır. Her ne kadar farklı bitkilerden de yağ elde edilse de sirkülasyon ve yetiştiriciliği kısa vadede çok olan ayçiçeği daha yaygın bir hal almıştır.

Ayçiçeği hangi bölgede yetişirin cevabı olarak; ülkemizde ise Marmara ve Trakya bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle hava sıcaklığının çok yüksek derecelere ulaşan yerlerde yetişme olasılığı da olmasına rağmen nem sevmeyen bir bitki oluşundan ötürü genellikle bu iki bölgede yetiştiriciliği daha yaygındır. Türkiye'de yetişme alanı olarak yoğunluk bu bölgelerde gözlemlense de ayçiçeği bitkisi Akdeniz bölgesinin nem oranı düşük yerlerinde yani içi kesimlerinde de yetiştirilmektedir. Özellikle Adana ilinin Çukurova diye anılan bölgelerinde dikimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bölgelerde yetişen ayçiçeği genel olarak yüzde yetmiş civarında yağ ihtiyacına karşılık gelmektedir.

Ayçiçeği hangi bölgelerde yetişir

Ayçiçeği bitkisi her toprakta yetişmesine rağmen özellikle suyu tutan topraklarda daha çok verim verme özelliğine sahiptir. O nedenle de ülkemizde bu tür su tutma oranı yüksek topraklar bu iki bölgede bulunduğundan yetiştiriciliği daha yaygın olarak yapılmaktadır. Birçok toprak seçeneği olan bitki kazık kök yapısına sahip olduğundan topraktaki tüm maddeleri çeker. O yüzdende bu bitkinin ekiminin yapıldığı toprakların bir dönem dinlendirilmesi veya başka bir bitki ekilerek toprağın kendine gelmesi sağlanmalıdır. Bunun dışında bitki eksi dört derece sıcaklığa kadar kendini koruyabilme özelliğine sahip olduğundan ilk don olaylarına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yağışın bol olduğu yerlerde ekimi sonucunda verimi çok yüksek düzeyde gerçekleşir. Her ne kadar soğuğa dayanıklı bir bitki olsa da ayçiçeğinin hasat döneminin nem oran yüzdesi yüzde onu geçmemelidir. Aksi takdirde hasat sonunda depolanan bitkinin tohumları kızışarak bozulmaya maruz kalır.

Ayçiçeği bitkisinin en çok yağı için üretilmesinin en büyük nedeni yağ üretiminde çok yüksek bir yüzdeye sahip olmasından ötürüdür. Bunun duşunda kalan tohumlarının çekirdek olarak üretilmesi ülkemizde pek de yaygın bir ekim sebebi değildir. Ayçiçeği hangi bölgede yetişir; nem oranı düşük sıcaklığı yirmi altı yirmi sekiz derece aralığında suyu tutan toprakların olduğu yerlerde yetişir. Bu özelliklere sahip Türkiye bölgeleri de Trakya ve Marmara bölgeleridir. Unutmayın her bitkinin kendine has yetişme özellikleri vardır. Çok geniş bir toprak kabulu olan ayçiçeği bitkisi bile belirli niteliklere sahip yerlerde yetişir.

Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir Yorumları

soru

Tuana

02 Mart 2018 Cuma

Yanlış cevaplamış

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek Yağı Üretimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?