Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği çeşitleri; Ayçiçeği bileşikgillerden olan ve tohumlarından yağ elde edilen yıllık bir bitkidir. Çiçeklerini güneşe doğru döndürdüğü için günebakan olarak da bilinen ayçiçeği günçiçeği veya gündoğdu diye de isimlendirilmektedir. Anavatanı Meksika olan bu bitki yüksek orandaki ekonomik önemi nedeniyle dünyanın ılıman iklimi olan yerlerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye'de de çok yüksek oranlarda yetiştirilen ayçiçeği yaprakları basit çiçekleri ise sarı renklidir. Çiçeklerinin en belirgin özelliği ise büyük ve gösterişli bir yapıya sahip olmasıdır. Aynı zamanda tohumları çiçeklerinin orta kısmında yer alır. Çekirdek diye adlandırdığımız çerezde ayçiçeğinin tohumlarından elde edilen bir çerezdir. Bu şekilde besin olarak yetiştirilmesinin dışında süs olarak yetiştirilen çeşitleri de vardır. Ancak bitkinin temel kullanımı yağ çıkarmak içindir. Özellikle yemeklik olarak kullanıldığı sıvı yağ ve margarin formlarında yağlı boya ve sabun yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca yağı alınan tohumlar ise hayvanlara yem olarak değerlendirilir. Ülkemizde ayçiçeğinin yetişme alanları Marmara ve Trakya bölgeleridir. Ayçiçeği çeşitliliğinde üretimini dengeleyici ve değişkenlik kazandırıcı teknoloji olan Clearfield teknoloji kullanılmaktadır. Tüm çeşitlerinin de bu teknoloji ile uyumu vardır.


Ayçiçeği çeşitleri ve en çok üretimi yapılanları

  • Meteor CL: bu çeşit orta ekinci bir çeşittir. Ayçiçeği paraziti olan Orobanş'ın sekiz ırkına karşı yüksek derecede dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir mantar hastalığı olan Mildiyö'nün PL6 ırklarına karşıda dayanıklıdır. İçerisinde bulunan yağ oranı yüzde kırk altı civarında olan bu çeşidinin tabla yapısı dış bükey ve eğiktir. Ayrıca tabla ortasına kadar doldurma potansiyeli vardır. Bulunduğu toprağa adaptasyon kabiliyeti yüksek olan bu çeşit. Stres koşullarında bile yüksek toleranslı bir bitkidir. Ayrıca toprak seçiciliği de yoktur. Kuru olan bölgelerde her bir tohum ekimi aralığı yetmiş cm olup sıra üzeri ise otuz cm'dir. Sulu yerlerde ise bu durum sıra aralığı yine yetmiş cm olup sıra üzeri ise yirmi cm'dir.
  • Coral: bu çeşit ise erkenci bir çeşit olup, yine Orobanş bakterilerinin sekiz ırkına dayanıklı ve Mildiyö mantarının da PL6 ırklarına karşı yüksek derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu çeşidin içerisinde bulunan yağ oranı %48'e kadar ulaşmaktadır. Tablasının yapısı yine dış bükey ve eğik bir yapıya sahip olup dane doldurması tabla ortasına kadardır. Yine toprak seçiciliği yoktur ve adaptasyon kabiliyeti her toprak çeşidinde vardır.
  • Duel CL: bu çeşitte erkenci bir çeşit olup, Mildiyo mantarına karşı dayanıklıdır. Bu bitkiden de ortalama yağ elde etme oranı %48 civarında olup toprak seçiciliği yoktur. Adaptasyon kabiliyeti tüm topraklarda yüksek oranlardadır. En önemli özelliği ise yağının içerisinde çok yüksek oranlarda oleik asit içermesidir.
  • Oliva CL: Orta erkenci bir bitki olan bu çeşit ise Mildiyö mantarına dayanıklı, adaptasyon sorunu olmayan ve yağ oranı yüzde elli ikiyi bulan bir ayçiçeği çeşididir. Yine bu çeşitte de yağ içerisinde yüksek miktarda oleik asit bulunmaktadır.
  • Sirena: bu ayçiçeği çeşidi orta erkenci bir bitkidir. Orobanş bakterisinin beş ırkına dayanıklı olan bu çeşit sulu koşullarda çok yüksek oranda verime sahiptir. Ortalama yağ oranı %48 civarındadır.
Daha birçok çeşidi bulunan ayçiçeğinin belli başlı olanları ve en çok ekimi yapılanları yukarıdaki çeşitleridir. Bunların haricinde ayrıca Armada Cl, Reyna, Sanay MR, Sanbro, Confeta Cl'dir. Günümüzde birçok çeşidi olan ve çoğalmaya devam eden ayçiçeği bitkisinin çeşitleri her yerde kullanılmaktadır.

Ayçiçeği Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?