Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ayçiçek Tohumu, (Helianthus annuus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından olan çiçekli bir tarım bitkisidir. Yetişme koşulları, derin, rutubetli, organik maddelerce zengin topraklarda verimli ürün verir. Ayçiçeği kısmen kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. İlkbaharın geç donlarına dayanır. Kurak bölgelerde sulanmalıdır. Alüvyal ve potasyumca zengin topraklarda verimi artar bunun için bu elementlerce zengin olan akarsu kenarları bu ürünün yetiştiriciliği için en uygun yerlerin başında gelir. Ayçiçeği 100-150 gün içerisinde 2600 ile 2850 derece arasında bir sıcaklıkta yetişir. Tohumların en iyi çimlenme zamanında toprağın 8-10 derece olması gerekmektedir. Ayçiçeği bitkisi fideleri kotiledon döneminde -4 dereceye kadar dayanabilmektedir. Ayçiçeği için en iyi yetişme sıcaklığı 21 ile 24 derece arasındadır. Genellikle vejetatif dönemde serin, genaratif dönemde ise açık ve güneşli hava ister. Yetişme sürecinde yağışların sağlayacağı ya da sulama ile toprağa verilecek 450 mm civarında su en iyi verimi alabilmek için yeterlidir. Dünyada en çok ayçiçeği yetiştirilen ülke Meksika'dır. Ilıman iklimli olan birçok ülke, yüksek ekonomik faydasından dolayı ayçiçeği yetiştirir.

Kullanım Alanları Ayçiçeğinden düşük asitli ve sarımtırak bir yağ elde edilir. Yemeklik yağ olarak kullanılabileceği gibi margarin, yağlı boya, sabun gibi çeşitli alanlarda kullanılan ve kullanımına ihtiyaç duyulan özelliklere sahiptir. Ayçiçeğinin yağı alındıktan sonra kalan küspesi hayvanlara yem olarak verilirken sap ve samanları yakacak olarak kullanıldığı gibi selüloz endüstrisinde de kullanılır.

Külü %36 potasyum içerir ve gübre olarak kullanılır. Tanesi çerez olarak tüketilir.

Ayçiçek Tohumu Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki çinko ve fosfor kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca Fosfor kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. Çinko ise yaraların iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kronik enfeksiyonların ortadan kaldırılması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm sayısının artması açısından büyük önem taşıyan bir elementtir. B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar.

E vitamini kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesi için faydalı olur, prostat kanserine karşı koruyucu olup, cilt yaşlılığını geciktirir.

Ayçiçeği Tohumu Yorumları

soru

Hamza

01 Ekim 2018 Pazartesi

Merhaba, ben ayçiçeğini ve çekirdeğini çok seviyorum ve ailece tüketiyoruz. Çayın yanında ve arkadaşlarla muhabbet ederken çok güzel gidiyor. Ayçiçeğinin görüntüsü de çok hoşuma gidiyor. Evde bahçemiz var ve çevresine ayçiçeği ekmek ve olduğu zaman da çekirdeklerini toplamak istiyorum. Ayçekirseğini mi ekiyorum yoksa ayçiçeği tohumu mu var?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçeği Üretimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ayçiçeği Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ayçiçeği Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Ayçiçeği Salatası Tarifi ve Malzemeleri