Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori, içinde çoklu doymamış yağ içeriği yüksek olan bir besindir. İnsan sağlığı için yağlar olmazsa olmaz maddelerden biridir. Vücut için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı yağlar tarafında karşılanır. Yağlar yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücuda emilmesini sağlarlar. Ayrıca vücut ısısın korunmasında ve organların dış darbelerden korunmasında önemli bir rol oynar. Yağlar yağ asitlerinden meydana gelmektedirler. Bu yağ asitlerinin arasında karbon bağlarına göre doymuş veya doymamış yağlar olarak iki farklı gruba ayrılırlar. Sıvı yağlar diye nitelendirdiğimiz yağlar doymamış yağlar grubunu temsil etmektedir. Ayçiçek yağı da bunlardan bir tanesidir. Doymamış yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu en zorunlu yağlardır. Oda sıcaklığında sıvı haldeyken buzdolabına ya da oda sıcaklığından daha düşük sıcaklıklara konulduğunda yavaş yavaş katılaşma gösterirler. Sıvı yağlar tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Tekli doymamış yağlar insan vücudunda üretilebilir. Bu yağların tüketim oranları tekli doymamış yağların insan vücudu için gerekli olan kalori miktarının %15'ini, çoklu doymamış yağların ise günlük kalori ihtiyacının %10'unu karşılayacak şekilde tüketilmesi gerekir. Çoklu doymamış yağ asitleri ise omega 3 ve omega 6 doymamış yağ asitleri olarak iki ana grupta toplanır. Ayçiçek yağı mısır özü ve soya fasulyesi yağı ile omega 6 grubunda yer alır.

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori, Besin Değerleri Nedir?

Ayçiçek yağıyüksek kalorili bir besindir.100 gram Ayçiçek yağı ortalama olarak 890 kaloridir. İnsan vücudunun tam anlamıyla tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için günlük 2500 ile 3000 değer arasında kaloriye ihtiyaç duyar. Bu değerlerde kişinin yaşı, metabolizma hızı ve yaşı etkendir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu kalori miktarının ise yaklaşık 850-900 kalorisi yağlar tarafından karşılanmalıdır. 1 gram yağın vücuda ortalama olarak 8 ile 9 kalori arası enerji verdiği düşünülmektedir. Kalorisinin yüksek olmasına rağmen diğer yağlara göre en sağlıklı yağ çeşitleri arasında yer alır. Doymuş yağlar olarak bilinen tereyağı, iç yağ ve kuyruk yağı yerine kullanıldığında kötü kolesterolü düşüren bir etkiye sahiptir.100 gram Ayçiçek yağı besin değerleri incelendiği ise.
  • 0.04 gram Karbonhidrat
  • 0.01 gram Protein
  • 0.02 gram Lif
  • 0.10 miligram Kolesterol, 0.50 miligram Sodyum, 0.70 miligram Potasyum, 0.60 miligram Kalsiyum, 2.00 miligram Vitamin A, 0.00 miligram Vitamin C, 2.30 Vitamin E, 0.02 miligram Demir bulunur.

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçeği Üretimi

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçeği Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir?

Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir?