Ayçiçek Tohumu Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçek Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçek tohumu çeşitleri ekim şekli ve besin değeri olarak çok farklılık gösterir. Sert ve dik gövdesiyle 1-2 metre boyuna kadar ulaşabilen ayçiçeği ülkemizin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilir. Tohum yani kavrulmamış çekirdekleri sayesinde üretimi ve çoğalması sağlanan ayçiçeği soğuk bölgelerde yetişmez. Yüksek yağ verimi elde edebilmeniz için sıcak ve güneş ışığı gören yerlerde ekim yapılması önerilir. B1, B3, B6 ve E vitaminleri bakından oldukça zengin olan bu bitki nemli topraklarda daha kolay büyümektedir.

Halk arasında günebakan, Günçiçeği, Gündöndü ve bazı yörelerde Şem şamer adıyla anılan Ayçiçek tohumu çeşitleri arasında Meteor CL, Duet CL, Coral, Olviva CL ve Sirena tohumları yer alır. Clearfield teknolojisne kolayca uyum sağlayabilen Meteor CL tohumu sıra üzerinde kuru koşullarda 30 cm, sulu koşullarda ise 20 cm, sıra arası 70 cm olmak üzere tohum ekim normları tavsiye edilmektedir. Toprak seçmeyen bu tohum orta erkenci bir çeşittir. %46 oranın yağ elde edilebilen bu tohum her türlü koşula kolayca adapte olabilmektedir. Her türlü stres koşulları altında rahatlıkla yetiştirilebilen Coral tohum ise eğik ve dış bükey olan tabla yapısı ile dikkat çekmektedir. Bakım şartlarına ve yetiştirilmek istenilen ekoloji göz önünde tutularak uygun ekim normları sağlanabilir. %50'ye varan yağ oranına sahip olan Coral tohumu ile yetişen bitki oldukça sağlıklıdır. Elde edilen yağında %80'den fazla Oleik Asit içeren Duet CL tohumu adaptasyon kabiliyetine sahip olması ve toprak seçiciliğinin bulunmaması nedeniyle tercih edilmektedir. 145-165 cm boylarında olan bu bitkinin tavsiye edilen ekim normu 70 cm'dir. 150 cm boylarında olan bu bitkiden elde edilen yağ oranı oldukça yüksektir. Ayrıca yağın içerisinde bulunan Oleik asit de fazladır. Zorlu koşullarda tolerans gösterebilme özelliğine sahiptir.

Sulu Ortamda Yetişen Ayçiçek Tohumu

Ayçiçek tohumu çeşitleri arasında yer alan Sirena özellikle sulu ortamda yetiştirildiğinde daha fazla verim elde edebilmenizi sağlar. Orta geçici bir tohum olan Sirena tabla ortasına kadar dane doldurma özelliğine sahiptir. Farklı yapısıyla dikkat çeken bu bitki Orabanş'ın 5 ırkına karşı yüksek direnç gösterir ve her türlü stresli ortama kolayca uyum sağlar. Yetiştirilen bölgenin ekolojik özelliğine, sulu ve kuru ekim yapılmasına göre farklı ekim normlarına sahiptir.

Ayçiçek Tohumu Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Haber Bülteni