Ayçiçek Yağı Üretimi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek yağı üretimi, Ayçiçek yağı ayçiçeği bitkisinin çekirderklerinden yani tohumlarından elde edilmektedir. Ülkemizde en fazla kullanılan sıvı yağların başında gelmektedir. En çok yemeklerde kullanılan Ayçiçek yağı üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Hafif tadı açık sarı rengi ile Dünyada en çok tüketin dört yağdan biridir. Yapısında bol miktarda doymamış yağ barındıran Ayçiçek yağı üretimi genel itibariyle besin amaçlı üretilir. Ayçiçek yağı neredeyse kokusuzdur. İyi bir şekilde koklanması halinde fıstık fındık kokusuna benzeyen bir kokudur. Ayçiçek yağı üretimi ham ayçiçeği, yağı alınarak rafine edilerek elde edilir.

Ayçiçek yağı üretimi iki şekilde olur?
  • Soğuk presleme, Öncelikle olgunlaşmış bitkinin çekirdekleri alınır. Daha sonra bu tohumlar soyulur ve öğütülür. Birçok bitkisel yağda yağ elde etmek biçimi olan soğuk presleme yöntemi kullanılır. Soyulmuş ve öğütülmüş çekirdeklerden yağ elde edilir. Ayçiçek yağ üretiminde kullanılan soğuk presleme yöntemi ile elde edilen Ayçiçek yağı çok açık berrak sarı renktedir.
  • Sıcak presleme, Soğuk preslemenin yanı sıra bunun yanında büyük fabrikalarda genel itibariyle sıcak presleme yöntemi uygulanır. Bu yöntemde kabuklarını soymadan yüksek ısıda özel makinalarda sıkılarak yağ elde edilir. Ancak bu sıcak presleme yöntemi sonrasında yağı içerisindeki istenmeyen parçacıklardan temizlemek için ekstra arıtma işleminden geçirilir. Sıcak presleme yönteminde yağın rengi daha kırmızımsı ve daha yoğundur.
Ayçiçek yağı üretimi paketleme

Üretilen yağlar uygun ambalajlama yöntemi ile el değmeden ambalajlanıp makinalarda hava almayacak şekilde ağızları kapatılır. Üretilen yağlar satışa sunulmadan önce depolanmaktadır. Bu işlem sırasında bazı şartlara dikkat edilerek muhafaza edilir. Ayçiçek yağı genel itibariyle 20 derecenin altında sıcağa ve güneşe maruz kalmayacak şekilde depolanır. Ayçiçek yağı üretiminde uygun şartlar sağlandığı taktirde 12 ay süre ile bozulmadan depolanabilmektedir. Sizde satın aldığınız Ayçiçek yağını aynı şartlarda muhafaza etmeye özen gösterin. İyi günler.

Ayçiçek Yağı Üretimi Yorumları

soru

Şura

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Aylık ortalama 5 litre ayçiçek yağı kullanıyorum. Güneş almayan serin bir yerde saklıyorum. Diğer yağlara oranla daha hafif oluyor yemeklerde. Acaba soğuk presi mi yoksa sıcak Preslenen türü mü daha sağlıklı oluyor?

Cevap yaz
cevap

Yavuzer

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Şura Hanım, yağların hemen hemen tümünde sıcak işlemler yağın özelliklerinde zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle kesinlikle tüm yağlarda soğuk işlemler çok daha faydalı olmaktadır. Bu nedenle mümkünse siz de soğuk pres yöntemleri ile elde edilmiş yağları kullanmaya çalışın.

cevap

Çığır

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba şura hanim aslinda aycicek yagi en zararli yaglarin basinda gelmektedir. Soguk pres aycicek yagi biraz daha iyi. Sıcak pres ayçicek yagi ili kere makinada gecirilmek zorunda kaldiklarinda yagin kalitesi ve renginde dusme meyda gelmekte

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçeği Çeşitleri Nelerdir?