Ayçiçek Yağı Zararlı mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayçiçek Yağı Zararlı mı?

Ayçiçek yağı zararlı mı, Ayçiçek yağı ilk kez endüstriyel olarak Rusya'da üretilmiştir. Tekli ve çoklu doğmamış yağ asitleri içermektedir. Hafif olmasının yanı sıra E vitamini bakımından da oldukça yüksek değere sahiptir. Omega 6 bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ayçiçek yağı, aynı zamanda, lesitin, tokoferoller, karotenoidler ve mumları içerir. Ayçiçeği yağının dumanlanma noktası 232 °C olduğu için kızartmalarda kullanılır ancak kızartmada hayatınızda olmaması gereken bir pişirme yöntemidir. Ayçiçek yağı genel olarak çok sağlıklı bir besin maddesidir fakat ısıl işlemler sırasında zarar görür. Tras yağ asitlerinin oluşmasına yol açar. Ayrıca pamuk, susam, mısır ve üzüm çekirdeği yağı da yüksek oranda omega 6 içerir. Beslenmemizde bu yağ asitlerinin belli bir dengesi olmalıdır. Ayçiçek yağı içerisinde A, D, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminler sayesinde; hücrelere zarar veren moleküler etkisiz hale gelir ve bağışıklık sistemi güçlenir.
  • Ayçiçek yağını ve bütün sıvı yağları koyu renkli cam şişelerde saklanması gerekir.
  • Düşük ısılarda kullanılan Ayçiçek yağının besin kaybı daha az olur.
  • Aşırı kullanılması yağlanma ve kilo problemlerine yol açar
  • Yüzümüzde ve cildimizde yağlanmaya sebep olur
  • Ayçiçek yağı özellikle bayanlar için daha zararlıdır. Menopoz sonrasında görülebilen meme kanseri riskini arttırmaktadır.
Ayçiçek yağının içindeki aspir oranı

Günümüzde üretilen Ayçiçek yağlarının birçoğu resmen hastalık saçıyor diyebiliriz. Çünkü birçok piyasada bulunan yağların içine aspir yağı karıştırılıyor ve bu oran her gün biraz daha artmaktadır. Günümüzde Ayçiçek yağının genelde kızartma yapılması ve genel olarak tüketicilerin yağları neredeyse 6-7 defa kullanması yağ içerisinde çeşitli maddelerin yanmasına bu maddelerinde vücudumuzda zamanla birikmesine ve zamanla kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur. Defalarca kızartma yaptığımız yağların kokusunun bile akciğer kanserinden tutunda birçok hastalığa davet çıkarttığını unutmamalı bu konuda çok bilinçli olmamız gerekir.

Ayçiçek yağı zararlımı diye araştırdığımızda görülüyor ki normal ve sağlıklı koşullarda üretilen Ayçiçek yağının bilinen bir zararı yoktur.

Hatta faydası bile vardır. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi Ayçiçek yağının da fazlası kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı gibi obezite, kanser gibi rahatsızlıkları da tetiklemektedir.

Ayçiçek Yağı Zararlı Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayçiçek Yağı Üretimi

Ayçiçek Yağı Üretimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Ayçiçeği Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçeği Üretimi

Ayçiçek Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Ayçiçek Tohumu Çeşitleri Nelerdir?