aycicegi.gen.tr https://www.aycicegi.gen.tr Ayçiçeği, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, aycicegi.gen.tr Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Ayçiçek Yağı Üretimi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi-uretimi.html Mon, 26 Nov 2018 09:11:25 +0000 Ayçiçek yağı üretimi, Ayçiçek yağı ayçiçeği bitkisinin çekirderklerinden yani tohumlarından elde edilmektedir. Ülkemizde en fazla kullanılan sıvı yağların başında gelmektedir. En çok yemeklerde kullanılan ayçiçek yağ Ayçiçek yağı üretimi, Ayçiçek yağı ayçiçeği bitkisinin çekirderklerinden yani tohumlarından elde edilmektedir. Ülkemizde en fazla kullanılan sıvı yağların başında gelmektedir. En çok yemeklerde kullanılan ayçiçek yağı üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Hafif tadı açık sarı rengi ile Dünyada en çok tüketin dört yağdan biridir. Yapısında bol miktarda doymamış yağ barındıran ayçiçek yağı üretimi genel itibariyle besin amaçlı üretilir. Ayçiçek yağı neredeyse kokusuzdur. İyi bir şekilde koklanması halinde fıstık fındık kokusuna benzeyen bir kokudur. Ayçiçek yağı üretimi ham ayçiçeği, yağı alınarak rafine edilerek elde edilir.  

Ayçiçek yağı üretimi iki şekilde olur, 
 • Soğuk presleme, Öncelikle olgunlaşmış bitkinin çekirdekleri alınır. Daha sonra bu tohumlar soyulur ve öğütülür. Bir çok bitkisel yağda yağ elde etmek biçimi olan soğuk presleme yöntemi kullanılır. Soyulmuş ve öğütülmüş çekirdeklerden yağ elde edilir. Ayçiçek yağ üretiminde kullanılan soğuk presleme yöntemi ile elde edilen ayçiçek yağı çok açık berrak sarı renktedir. 
 • Sıcak presleme, Soğuk preslemenin yanı sıra bunun yanında büyük fabrikalarda genel itibariyle sıcak presleme yöntemi uygulanır. Bu yöntemde kabuklarını soymadan yüksek ısıda özel makinalarda sıkılarak yağ elde edilir. Ancak bu sıcak presleme yöntemi sonrasında yağı içerisindeki istenmeyen parçacıklardan temizlemek için ekstra arıtma işleminden geçirilir. Sıcak presleme yönteminde yağın rengi daha kırmızımsı ve daha yoğundur. 
Ayçiçek yağı üretimi paketleme, 

Üretilen yağlar uygun ambalajlama yöntemi ile el değmeden ambalajlanıp makinalarda hava almayacak şekilde ağızları kapatılır. Üretilen yağlar satışa sunulmadan önce depolanmaktadır. Bu işlem sırasında bazı şartlara dikkat edilerek muhafaza edilir. Ayçiçek yağı genel itibariyle 20 derecenin altında sıcağa ve güneşe maruz kalmayacak şekilde depolanır. Ayçiçek yağı üretiminde uygun şartlar sağlandığı taktirde 12 ay süre ile bozulmadan depolanabilmektedir. Sizde satın aldığınız ayçiçek yağını aynı şartlarda muhafaza etmeye özen gösterin. İyi günler. 
]]>
Ayçiçek Yağı Zararlı Mı https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi-zararli-mi.html Mon, 26 Nov 2018 20:26:21 +0000 Ayçiçek yağı zararlı mı,Ayçiçek yağı ilk kez endüstriyel olarak Rusya da üretilmiştir. Tekli ve çoklu doğmamış yağ asitleri içermektedir. Hafif olmasının yanısıra E vitamini bakımın dan da oldukça yüksek değere sahi Ayçiçek yağı zararlı mı,Ayçiçek yağı ilk kez endüstriyel olarak Rusya da üretilmiştir. Tekli ve çoklu doğmamış yağ asitleri içermektedir. Hafif olmasının yanısıra E vitamini bakımın dan da oldukça yüksek değere sahiptir. Omega 6 bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ayçiçek yağı, aynı zamanda, lesitin, tokoferoller, karotenoidler ve mumları içerir. Ayçiçeği yağının dumanlanma noktası 232 °C olduğu için kızartmalarda kullanılır ancak kızartmada hayatınızda olmaması gereken bir pişirme yöntemidir. Ayçicek yağı genel olarak çok sağlıklı bir besin maddesidir fakat ısıl işlemler sırasında zarar görür. Tras yağ asitlerinin oluşmasına yol açar. Ayrıca pamuk, susam, mısır ve üzüm çekirdeği yağı da yüksek oranda omega 6 içerir. Beslenmemizde bu yağ asitlerinin belli bir dengesi olmalıdır. Ayçiçek yağı içerisinde A, D, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminler sayesinde; hücrelere zarar veren moleküler etkisiz hale gelir ve bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Ayçiçek yağını ve bütün sıvı yağları koyu renkli cam şişelerde saklanması gerekir. 
 • Düşük ısılarda kullanılan ayçiçek yağının besin kaybı daha az olur.
 • Aşırı kullanılması yağlanma ve kilo problemlerine yol açar
 • Yüzümüzde ve cildimizde yağlanmaya sebep olur
 • Ayçiçek yağı özellikle bayanlar için daha zararlıdır. Menopoz sonrasında görülebilen meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Ayçiçek yağının içindeki aspir oranı,

Günümüzde üretilen ayçicek yağlarının bir çoğu resmen hastalık saçıyor diyebiliriz. Çünkü bir çok piyasada bulunan yağların içine aspir yağı karıştırılıyor ve bu oran her gün biraz daha artmaktadır. Günümüzde ayçiçek yağının genelde kızartma yapılması ve genel olarak tüketicilerin yağları neredeyse 6-7 defa kullanması yağ içerisinde çeşitli maddelerin yanmasına bu maddelerinde vücudumuzda zamanla birikmesine ve zamanla kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur. Defalarca kızartma yaptığımız yağların kokusunun bile akciğer kanserinden tutunda birçok hastalığa davet çıkarttığını unutmamalı bu konuda çok bilinçli olmamız gerekir
Ayçicek yağı zararlımı diye araştırdığımızda görülüyor ki normal ve sağlıklı koşullarda üretilen ayçiçek yağının bilinen bir zararı yoktur.
Hatta faydası bile vardır. Fakat  her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ayçiçek yağınında fazlası kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı gibi obezite, kanser gibi rahatsızlıkları da tetiklemektedir. 
]]>
Ayçiçeği https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi.html Tue, 27 Nov 2018 10:39:29 +0000 Ayçiçeği, Bileşikgillerden bir bitki çeşididir. Ana vatanı Amerika'dır. 55 kadar çeşidi vardır. Ayçiçeği yüzünü hep güneşe doğru çevirdiği için yurdumuzda gündöndü, günebakan, gün çiçeği adları ile de bilinir. Ayçiçeği, Bileşikgillerden bir bitki çeşididir. Ana vatanı Amerika'dır. 55 kadar çeşidi vardır. Ayçiçeği yüzünü hep güneşe doğru çevirdiği için yurdumuzda gündöndü, günebakan, gün çiçeği adları ile de bilinir. Trakya, Ege ve Marmara bölgelerinde tohumlarından yağ elde etmek için çapa bitkisi olarak ekimi yapılır. Yağı alınan tohumların posası hayvan yemi olarak kullanılır. Ayçiçeği bir yıllık bir bitki olup, boyu yarım metreden dört metreye kadar ulaşır. Kalınlığı 1-4 cm arasında değişiklik gösterir. Ayçiçeğinin çok sağlam bir kök yapısı vardır. Bu bitki sağlam kökleriyle toprağı sıkı sıkıya kavrar ve özellikle potasyum olmak üzere  çok fazla besin maddesi alır. Ayçiçeğinin gövdesi de çok sağlamdır. Tek bir sapı olan veya dallanan çeşitleri vardır. Tarımı yapılan ayçiçeği bitkilerinin dallanması istenmez, buna karşılık süs bitkisi olarak ekilenlerin ise dallanması istenir. Ayçiçeğinin yabani çeşitleri daha fazla dallanır; dallanma yabanilik belirtisidir. Fazla dallanan bitkilerin her dalının ucunda bir tabla meydana getirir. Fakat aşırı dallanan bitkiler üzerinde oluşan meyve küçük ve yağ oranı düşük olur. Bu açıdan dallanan ayçiçeği makbul değildir. Ayçiçeğinin yaprakları büyük ve kalp şeklinde olup, renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişiklik gösterir. Bitkinin dalları, yaprakları ve sapı tüylüdür. Çiçekler ana sap veya dalların ucunda oluşan tablalarda meydana gelir. Tablaların altında birbiri üzerine dizilmiş sivri ve sapsız yaprakları bulunur. Tablalar üzerinde iki çeşit çiçek bulunur. Tablanın ilk iki sırasında bulunan çiçekler kısır olup ürün vermezler. Bunların erkek ve dişi organları bulunmaz. Kısır olan çiçeklerin taç yaprakları, tablanın dış kısmında bir dil şeklinde olup, boyları yarım ile iki santimetre arasındadır. Renkleri beyazımsı, açık kırmızı ve portakal renklidir. Son derece güzel bir görünüşleri vardır. Bir tabladaki çiçek sayısı 50-200 arasında değişir. Ayçiçeği tohumlarının bin tanesinin toplam ağırlığı 70-200 gram arasındadır. Yağlı çeşitlerin tohumları küçük, çerezlik çeşitlerin tohumları ise daha büyüktür. Bu bakımdan ayçiçeği ekimi yaparken hangi amaç için ekiliyor ise ona göre çeşit seçimi yapılır.

Ayçiçeği faydaları

Ayçiçeği bitkisi ışığa karşı duyarlı olup, güneşin hareketini takip eder. Bu durum özellikle, ayçiçeği tabla bağladıktan sonra çok açık bir şekilde görülür. Ayçiçeği, bitkisel yağ sanayisine ham madde veren bitkilerin başında gelmektedir. Ayçiçeği yağı en kaliteli ve lezzetli yağların başında gelmektedir. Bu yağ yemeklerde, kızartma, salata ve balık konservelerinde, sanayide ise boya ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Ayçiçeği küspesinde önemli oranda protein ve bir miktar yağ olduğu için mükemmel bir hayvan yemidir. Özellikle sığır ve süt inekleri için değerli bir besin kaynağıdır. Öğütülmüş ayçiçeği tablaları da küçükbaş ve kümes hayvanları için yem yapımında kullanılmaktadır. Ayçiçeği tohumunun kabuğu; mayaların yapımında, alkol ve furfurol elde edilmesinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayçiçeği tohumları ülkemiz insanları tarafından yaygın bir şekilde çerez olarak tüketilmektedir. Ayçiçeği arılar için önemli bir besin kaynağıdır. Yakıldıktan sonra arta kalan külünde %40 oranında potasyum bulunur. Bu kül toprağa verildiği zaman toprakların potaslı gübre ihtiyacı karşılanmış olur. Ülkemizde halen 500-600 bin hektar alanda ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Yıllık üretim miktarı yaklaşık olarak 600 bin ton ve dönüme ortalama verim ise 120-130 kilogramdır.  

Ayçiçeği nasıl bir iklim ister Ayçiçeği bitkisi aslında ilik iklimleri sever. Soğuk havası olan bölgelerde gelişmesi oldukça yavaştır. Ayçiçeği bitkisinin normal gelişme süresi 80-140 gün arasındadır. Ekim zamanında toprak sıcaklığının 10-12 dereceden daha düşük olmaması gerekir. Bol ışık ve fazla sıcaklık ayçiçeği tohumunda yağ oranının yüksek olmasını sağlar. Bunların yanı sıra ayçiçeği tablalarının orta kısmında bulunan çiçeklerin tohum olabilmesi için, toprağın yeteri kadar nemli olması gereklidir. Bu sebepten bitkin]]> Ayçiçek Tohumu Çeşitleri https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-tohumu-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 11:56:32 +0000 Ayçiçek tohumu çeşitleri ekim şekli ve besin değeri olarak çok farklılık gösterir. Sert ve dik gövdesiyle 1-2 metre boyuna kadar ulaşabilen ayçiçeği ülkemizin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilir. To
Ayçiçek tohumu çeşitleri ekim şekli ve besin değeri olarak çok farklılık gösterir. Sert ve dik gövdesiyle 1-2 metre boyuna kadar ulaşabilen ayçiçeği ülkemizin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilir. Tohum yani kavrulmamış çekirdekleri sayesinde üretimi ve çoğalması sağlanan ayçiçeği soğuk bölgelerde yetişmez. Yüksek yağ verimi elde edebilmeniz için sıcak ve güneş ışığı gören yerlerde ekim yapılması önerilir. B1, B3, B6 ve E vitaminleri bakından oldukça zengin olan bu bitki nemli topraklarda daha kolay büyümektedir.

Halk arasında günebakan, Günçiçeği, Gündöndü ve bazı yörelerde Şem şamer adıyla anılan Ayçiçek tohumu çeşitleri arasında Meteor CL, Duet CL, Coral, Olviva CL ve Sirena tohumları yer alır. Clearfield teknolojisne kolayca uyum sağlayabilen Meteor CL tohumu sıra üzerinde kuru koşullarda 30cm, sulu koşullarda ise 20cm, sıra arası 70cm olmak üzere tohum ekim normları tavsiye edilmektedir. Toprak seçmeyen bu tohum orta erkenci bir çeşittir. %46 oranın yağ elde edilebilen bu tohum her türlü koşula kolayca adapte olabilmektedir. Her türlü stres koşulları altında rahatlıkla yetiştirilebilen Coral tohum ise eğik ve dış bükey olan tabla yapısı ile dikkat çekmektedir. Bakım şartlarına ve yetiştirilmek istenilen ekoloji göz önünde tutularak uygun ekim normları sağlanabilir. %50'ye varan yağ oranına sahip olan Coral tohumu ile yetişen bitki oldukça sağlıklıdır. Elde edilen yağında %80'den fazla Oleik Asit içeren Duet CL tohumu adaptasyon kabiliyetine sahip olması ve toprak seçiciliğinin bulunmaması nedeniyle tercih edilmektedir. 145-165 cm boylarında olan bu bitkinin tavsiye edilen ekim normu 70cm'dir. 150 cm boylarında olan bu bitkiden elde edilen yağ oranı oldukça yüksektir. Ayrıca yağın içerisinde bulunan Oleik asit de fazladır. Zorlu koşullarda tolerans gösterebilme özelliğine sahiptir.

Sulu Ortamda Yetişen Ayçiçek Tohumu,

Ayçiçek tohumu çeşitleri arasında yer alan Sirena özellikle sulu ortamda yetiştirildiğinde daha fazla verim elde edebilmenizi sağlar. Orta geçici bir tohum olan Sirena tabla ortasına kadar dane doldurma özelliğine sahiptir. Farklı yapısıyla dikkat çeken bu bitki Orabanş'ın 5 ırkına karşı yüksek direnç gösterir ve her türlü stresli ortama kolayca uyum sağlar. Yetiştirilen bölgenin ekolojik özelliğine, sulu ve kuru ekim yapılmasına göre farklı ekim normlarına sahiptir.

]]>
Ayçiçeği Gübreleme https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-gubreleme.html Wed, 28 Nov 2018 06:21:11 +0000 Ayçiçeği gübreleme, Ayçiçeği dünyada önemli yağ bitkilerinden sadece biridir. Ülkemizde ise genellikle Trakya bölgesinde Nöbetleşe ekilerek son yıllarda ise daha çok İç Anadolu'da yetiştirilen temel yağ bitkilerinden bi Ayçiçeği gübreleme, Ayçiçeği dünyada önemli yağ bitkilerinden sadece biridir. Ülkemizde ise genellikle Trakya bölgesinde Nöbetleşe ekilerek son yıllarda ise daha çok İç Anadolu'da yetiştirilen temel yağ bitkilerinden biridir. Bu yüzden tüketiciler ayçiçek yağını daha fazla tercih etmesi toprağa, havaya elverişli olmasından dolayı yetiştirilmektedir. Ayçiçeği gübreleme yere zamana ve toprağa göre değişiklik arz eder. Ayçiçeği bitkisi derin ve kalın kök sistemine sahip olmasından dolayı kuraklık, toprağın tuzlu olması ve yaşlılık gibi problemleri olan topraklardaki üretim performansı diğer bitkilere nazaran daha verimlidir. Her türlü toprakta yetiştirilebilir fakat drenajı toprağın su tutma kapasitesi yüksek toprak tiplerini daha çok sevmektedir. Topraktan fazlaca kalsiyum kaldırması sebebiyle orta derecede Kireçli toprağa değeri yüksek olmayan ayçiçeği tarımı için elverişlidir; bu bitkilerin uygulanabilmesi son derece önemlidir. PH değeri yüksek olmayan toprak tiplerinde gübreleme ile verilebilecek besin maddelerinin alımı önemli ölçüde engellemektedir. Toprağın tuzu ayçiçeği normal etkilemektedir. Ayçiçeğin arpa, pamuk, şeker pancarı gibi tuza dayanması daha az olup çeltik, mısır, buğday gibi bitkilere nazaran daha iyi durumdadır.

Tuzlu topraklarda ayçiçeği gübreleme: Havadaki nemin fazla tuttukları için genellikle soğuk topraklar grubuna girer. Bu topraklarda çimlenme ve çıkış problemleri daha yüksek görülmektedir, Bu topraklarda yapılan ayçiçeği tarımında tuzluluk oranının azaltılması için ilave olarak potasyum gübresi atılmalıdır. Toprağın kireç oranı ayçiçek tarımını olumsuz etkilemektedir. Ayçiçeği etkileyen bir diğer sorun ise bu toprakların pH değeri yüksek olup genellikle fosfor demir gibi önemli elementlerin alımını engellemektedir.

Verimi arttırmak için ayçiçeği gübreleme

Bugünkü koşullarda yapılacak ayçiçeği tarımında fosforlu gübrenin yanında ph normal düzeyde ama kireci fazla olan topraklarda  amonyum fosfat ve bunu içeren diğer gübreler, pH değeri düşük topraklarda ister alınabilirlik düzeyi daha yüksek olan süper fosfat gübresi tercih edilmesi gerekmektedir. Topraktaki  gübreleme miktarını belirleyen temel şey, topraktaki mikroorganizmalar tarafından parçalanarak ortaya  çıkan ve humus olarak bildiğimiz toprağın organik madde miktarıdır. Toprağın humus miktarını arttırmak için ayçiçeği hasadından hemen sonra sapları kıyılarak toprağa tekrar karıştırılması ve bu saatlerde kesinlikle yıkılmaması ve hatta topraktaki mikroorganizma faaliyetlerini arttırmak ve parçalanmasını sağlamak için ilave olarak bitkisinin düzenli büyüyebilmesi için en az 16 temel elementi ihtiyaç duyulmaktadır

Bunlardan oksijen hidrojen gibi elementleri su ve havadan karşılamaktadır potasyum fosfor gibi herhangi bir iklim bölgesindeki topraklarda eksikliği bulunan elementler olmaktadır. Özellikle Kalsiyum magnezyum yüksek yağışlı bölgelerde eksikliği görülebilir 16 elementlerden olan demir manganez çinko, bakır, klor ve molibden eksikliği fazla olmamakla birlikte her toprakta görülebilir. Ayçiçeğin verim ve kalite de önemli rol oynayan üç ana  besin maddesinin yanında ayçiçeğinin magnezyum ve borda önemli olan kalitesini arttırmaktadır. Bitkiler besin maddelerini toprakta kılcal köklerinin vasıtasıyla almakta bu besin maddelerinin alımı çiçeklenme döneminde maksimum seviye ulaşmaktadır. Ayçiçeği topraktan en fazla miktarda potasyum kaldırdığı ve bu elementin çoğunluğunun sapta kalan kısmının tanenin oluşumunda kullandığı ortaya konulmaktadır. Ayçiçeğinde  olmak üzere çiçeklenmeye kadar olan zaman zarfında kullandığı ihtiyaç duyulan fosfatı kullanır; son olarak kalan yarısı ise çiçeklenme ve olgunlaşma arasında tükettiği kalan potasyumun ise yaklaşık yarısından fazlasını çiçeklenme sonuna kadar kalan çoğunluğu ise tane doldurma periyotun sonunda kullanıldığı tespit edilmiştir.

Ülkemizde yapan araştırma sonuçlarına göre ayçiçeğinden ortalama 250 kilogram verim almak için azot 7-8 kilo fosfat, 5-6 kilo ve potasyum gübresi yeteri kadar yapılması gerektiği belirlenmiştir. Ancak sul]]> Ayçiçeği Sapı https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-sapi.html Wed, 28 Nov 2018 18:56:59 +0000 Ayçiçeği sapı, kocaman çiçeği olan sarı renkli bitkinin birçok konuda faydalı olan gövde kısmıdır. Sap dediğimiz bu gövde tüylü bir yapıdadır ve çok kuvvetlidir. Ayçiçeği saplarının içi özle doludur. Kabuk kısmı l Ayçiçeği sapı, kocaman çiçeği olan sarı renkli bitkinin birçok konuda faydalı olan gövde kısmıdır. Sap dediğimiz bu gövde tüylü bir yapıdadır ve çok kuvvetlidir. Ayçiçeği saplarının içi özle doludur. Kabuk kısmı lignin bakımından zengindir. Sap rengi bitkinin yaşına göre değişmektedir. Örneğin, bitkinin genç safhalarında açık veya koyu yeşil renkli, hasat olgunluğunda ise açık sarı veya kahverengidir. Ayçiçeği, sapı bakımından ikiye ayrılır; tek saplı olanlar ve dallı yapıda olanlar. Genel olarak tek saplı ayçiçeklerinin tarımı yapılır. Dallı yapıdaki ayçiçekleri ise süs bitkisi olarak kullanılır. Ayrıca bu dallanmalar ayçiçeğinin yabani olduğunun bir göstergesidir. Ayçiçeği sapı fazla dallandığında her dalın ucunda bir tabla oluşur. Aramızda "Fazla tabla olursa fazla meyve olur, bunun neresi kötü" Diye düşünenler olabilir. Ancak durum göründüğü kadar iç açıcı değildir. Saplar fazla dallandığında meyveler normalinden küçük ve yağ oranı daha düşük olur. Bundan dolayı dallanma görülen ayçiçekleri diğerlerine göre daha verimsiz olarak değerlendirilir.


Ayçiçeğinin Tarihçesi

Yunanca helios(güneş) ve anthos(çiçek) sözcüklerinden gelmektedir. Ayçiçeğinin Latince adı ise şöyledir: Helianthus Annuus. Yapılan bazı araştırmalar ayçiçeğinin yaklaşık 5000 yıl önce Amerika'nın kuzeyinde tanındığını gösterir. Ayçiçeği faydaları bulununcaya kadar süs bitkisi olarak kullanılmıştır. 19. yüzyıldan sonra Çin'de ilaç olarak kullanılmıştır. Ayçiçeği yağı ilk kez endüstriyel olarak Rusya İmparatorluğu tarafından üretilmiştir.

Ayçiçeği Sapı Faydaları Nelerdir
 • Ayçiçeği sapından, yakıt malzemesi olarak faydalanılır. Yakıldıktan sonra oluşan kül, potasyum bakımından zengindir.Bu kül toprakla birleştiğinde toprağın gübre ihtiyacı karşılanmış olur.
 • Ayçiçeği sapından, inşaat malzemesi olarak faydalanılır. Çiftliklerde sundurma ve gölgelik gibi tesislerin üzerinin kapatılmasında kullanılır.
 • 2007 yılında TÜBİTAK yarışmasında üçüncü olan bir projede, ayçiçeği sapından yüksek yalıtımlı izolasyon malzemesi üretilmiştir.
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri, ayçiçeği sapını ve çanağını bazı işlemlerden geçirerek hayvan yemi olarak kullanmaktadır.
 • Ayçiçeğinin sap ve tablaları kağıt yapımında kullanılır.
 • Dar gelirli insanların hasat sonrasında, ayçiçeği saplarını yakarak ısındıkları da haberlerde çıkmıştır.
]]>
Ayçiçeği Yetiştiriciliği https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-yetistiriciligi.html Thu, 29 Nov 2018 03:41:11 +0000 Ayçiçeği Yetiştiriciliği, Ayçiçeği yetiştiriciliği ülkemizi ekonomik yönden kalkındıran tarımsal bir faaliyet olup, yetiştirilme şekli ayrıntılı olarak tarafınıza aktarılacaktır. Kapasitesi iyi olan topraklarda y Ayçiçeği Yetiştiriciliği, Ayçiçeği yetiştiriciliği ülkemizi ekonomik yönden kalkındıran tarımsal bir faaliyet olup, yetiştirilme şekli ayrıntılı olarak tarafınıza aktarılacaktır. Kapasitesi iyi olan topraklarda yüksek verim potansiyeline sahip olur. Kumsal topraklardan ağır yapıdaki killi topraklara kadar her türlü iyi drenajı yapılmış topraklarda tarımı yapılabilmektedir. Ayçiçeğinin tuzluluğa karşı verimliliği daha  azdır. Tuzlu topraklarda yetiştirilen ayçiçeğinin tohumlarının yüzde yağında azalmalar olmaktadır. Ayrıca ayçiçeği yetiştirilecek toprakta %1-2 düzeyinde bulunacak tuz konsantrasyonunun çimlenmeyi önemli oranlarda düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayçiçeği bitkisi, asitliği (pH) 6.0 ile 7.2 arasında olan topraklarda çok iyi yetiştiği gözlemlenmiştir.

Ayçiçeği yapraklarının ışığa yönelme özelliği nedeniyle fotosentez için ihtiyaç duyduğu ışığı rahatlıkla alırlar. Işığa yönelme özelliğinden dolayı ayçiçeğine Trakya ve Marmara Bölgesinde “günebakan” veya “gündöndü” ismiyle anılmaktadırlar. Yağlık olarak ekimin %70'inden fazlası Trakya ve Marmara bölgesindedir.

Ayçiçeği, derin ve kazık kök sistemine sahip olmasından dolayı, kuraklığa karşı çok dayanıklıdır. Her türlü toprakta yetişmesine rağmen, iyi drenajlı, nötr PH'a sahip ve su tutması yüksek toprakları çok daha iyi yetişir. Taban suyu yüksek, asitli topraklarda  iyi yetişmediği gibi, tuzluluğa dayanma derecesi ortaya yakın zayıf bir bitkidir.

Ayçiçeğinin daha iyi çimlenmesi için toprak sıcaklığı en az 8-10 °C olmalıdır. Bu nedenle genellikle Nisan ayı başı, Mayıs ortasında ekimine başlanır. Erken ekildiğinde verimi önemli derecede artar. Ayçiçeği soğuğa dayanıklı bir bitki olup, genelde ilk donlardan 4-6 yapraklı döneme kadar zarar görmeyen bir bitkidir. Ancak ısının -4 °C nin altına düşmesiyle oluşan aşırı don olayından oldukça fazla etkilenir.

Ayçiçeği yetiştiriciliği nasıl yapılır

Sonbahar Toprak İşlemesi:

Ayçiçeği yetiştiriliciğinde toprağı işlemedeki amaç, ön bitkiden kalan sap artıklarını gömmek, iyi bir tohum yatağı hazırlamak, yabancı otları yok ederek toprakta depolanan su miktarını fazlalaştırmaktır. Bu nedenle, önceki bitkinin toplanmasından sonra ayçiçeği ekimi düşünülen tarla çoklu pulluk ile 20-25 santim derinliğinde sürülmelidir. İlk sürümden sonra, düşen yağışlar sebebiyle tarlada önemli bir otlanma oluşumu durumunda, fazla otlar kültivatör (kazayağı) ile toprağı 10-15 santim derinlikte işleyerek yok edilir.

İlkbahar Toprak İşlemesi:

Ayçiçeği bitkisi düzgün bir çıkış için nemli bir tohum yatağı istediğinden, bunu sağlamak için İlkbaharda toprak tava geldiğini zaman tarla önce kültivatör (kazayağı) ve sonra yaylı tırmık veya tırmık ile 10-15 santim derinliğinde işleyerek ekime hazır duruma getirilir.

Ayçiçeği Bitkisinin Sulama Yöntemleri:

Aşırı su kaybına neden olmadan en kullanışlı ve en etkin sulama yöntemi kullanılır. Çıkış için ve erken gelişme dönemine giren bitkiler 40-50 cm oluncaya kadar yağmurlama sistemi, çiçeklenme öncesi ve sonrası dönemlerde bitkiler boyları uzadığı zaman yapılacak sulamalar da ise karık yöntemi tercih edilir. Karık yöntemiyle sulama yapılacak tarlalarda ayçiçeği bitkileri 30-35 cm olduğu sıra aralarından kazayağı geçirilerek  karıklar açılmalıdır. 

Hasat ve Depolama 

Ayçiçeği bitkisi, havaların değişkenliğine ve çeşidin erkencilik durumuna bağlı olarak çiçeklenmeden 45 ile 60 gün sonra hasat zamanına ulaşır. Ayçiçeği bitkisi hasat oluşumuna geldiğinde bitkilerin sap, yaprak ve tablaları tamamen kuruyup kahverengine dönüşmüş olmalıdır. Hasat öncesinde ayçiçeği bitkisi tablalarındaki tanelerinin rutubeti %9.5’i geçmemelidir. Rutubetin yüksek olduğu dönemde hasat edilen ürünün kurutulması gerekmektedir. Ayrıca hasadın fazla geciktirilmesi kuşların zarar vermesini ve tane dökülmesini artırarak zarara neden olabilir.

]]>
Ayçiçek Yağı Kaç Kalori https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi-kac-kalori.html Fri, 30 Nov 2018 02:28:32 +0000 Ayçiçek Yağı Kaç Kalori, içinde çoklu doymamış yağ içeriği yüksek olan bir besindir. İnsan sağlığı için yağlar olmazsa olmaz maddelerden biridir. Vücut için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı yağlar tarafınd Ayçiçek Yağı Kaç Kalori, içinde çoklu doymamış yağ içeriği yüksek olan bir besindir. İnsan sağlığı için yağlar olmazsa olmaz maddelerden biridir. Vücut için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı yağlar tarafında karşılanır. Yağlar yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücuda emilmesini sağlarlar. Ayrıca vücut ısısın korunmasında ve organların dış darbelerden korunmasında önemli bir rol oynar. Yağlar yağ asitlerinden meydana gelmektedirler. Bu yağ asitlerinin arasında karbon bağlarına göre doymuş veya doymamış yağlar olarak iki farklı gruba ayrılırlar. Sıvı yağlar diye nitelendirdiğimiz yağlar doymamış yağlar grubunu temsil etmektedir. Ayçiçek yağı da bunlardan bir tanesidir. Doymamış yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu en zorunlu yağlardır. Oda sıcaklığında sıvı haldeyken buzdolabına yada oda sıcaklığından daha düşük sıcaklıklara konulduğunda yavaş yavaş katılaşma gösterirler. Sıvı yağlar tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Tekli doymamış yağlar insan vücudunda üretilebilir. Bu yağların tüketim oranları tekli doymamış yağların insan vücudu için gerekli olan kalori miktarının % 15'ini, çoklu doymamış yağların ise günlük kalori ihtiyacının %10'unu karşılayacak şekilde tüketilmesi gerekir. Çoklu doymamış yağ asitleri ise omega 3 ve omega 6 doymamış yağ asitleri olarak iki ana grupta toplanır. Ayçiçek yağı mısır özü ve soya fasulyesi yağı ile birlikte omega 6 grubunda yer alır. 

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori, Besin Değerleri Nedir

Ayçiçek yağı yüksek kalorili bir besindir.100 gram ayçiçek yağı ortalama olarak 890 kaloridir. İnsan vücudunun tam anlamıyla tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için günlük 2500 ile 3000 değer arasında kaloriye ihtiyaç duyar. Bu değerlerde kişinin yaşı, metabolizma hızı ve yaşı etkendir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu kalori miktarının ise yaklaşık 850-900 kalorisi yağlar tarafından karşılanmalıdır. 1 gram yağın  vücuda ortalama olarak 8 ile 9 kalori arası enerji verdiği düşünülmektedir. Kalorisinin yüksek olmasına rağmen diğer yağlara göre en sağlıklı yağ çeşitleri arasında yer alır. Doymuş yağlar olarak bilinen tereyağ, iç yağ ve kuyruk yağı yerine kullanıldığında kötü kolesterolü düşüren bir etkiye sahiptir.100 gram ayçiçek yağı besin değerleri incelendiği ise, 
 • 0.04 gram Karbonhidrat 
 • 0.01 gram Protein 
 • 0.02 gram Lif 
 • 0.10 miligram Kolesterol, 0.50 miligram Sodyum, 0.70 miligram Potasyum, 0.60 miligram Kalsiyum, 2.00 miligram Vitamin A, 0.00 miligram Vitamin C, 2.30  Vitamin E, 0.02 miligram Demir bulunur.
]]>
Ayçiçeği Çeşitleri https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 03:49:31 +0000 Ayçiçeği çeşitleri; Ayçiçeği bileşikgillerden olan ve tohumlarından yağ elde edilen yıllık bir bitkidir. Çiçeklerini güneşe doğru döndürdüğü için günebakan olarak da bilinen ayçiçeği günçiçeği veya gündoğdu di Ayçiçeği çeşitleri; Ayçiçeği bileşikgillerden olan ve tohumlarından yağ elde edilen yıllık bir bitkidir. Çiçeklerini güneşe doğru döndürdüğü için günebakan olarak da bilinen ayçiçeği günçiçeği veya gündoğdu diyede isimlendirilmektedir. Anavatanı Meksika olan bu bitki yüksek orandaki ekonomik önemi nedeniyle dünyanın ılıman iklimi olan yerlerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye'de de çok yüksek oranlarda yetiştirilen ayçiçeği yaprakları basit çiçekleri ise sarı renklidir. Çiçeklerinin en belirgin özelliği ise büyük ve gösterişli bir yapıya sahip olmasıdır. Aynı zamanda tohumları çiçeklerinin orta kısmında yer alır. Çekirdek diye adlandırdığımız çerezde ayçiçeğinin tohumlarından elde edilen bir çerezdir. Bu şekilde besin olarak yetiştirilmesinin dışında süs olarak yetiştirilen çeşitleri de vardır. Ancak bitkinin temel kullanımı yağ çıkarmak içindir. Özellikle yemeklik olarak kullanıldığı sıvı yağ ve margarin formlarında yağlı boya ve sabun yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca yağı alınan tohumlar ise hayvanlara yem olarak değerlendirilir. Ülkemizde ayçiçeğinin yetişme alanları Marmara ve Trakya bölgeleridir. Ayçiçeği çeşitliliğinde üretimini dengeleyici ve değişkenlik kazandırıcı teknoloji olan Clearfield teknoloji kullanılmaktadır. Tüm çeşitlerinin de bu teknoloji ile uyumu vardır. 

Ayçiçeği çeşitleri ve en çok üretimi yapılanları;
 • Meteor CL: Bu çeşit orta ekinci bir çeşittir. Ayçiçeği paraziti olan Orobanş'ın sekiz ırkına karşı yüksek derecede dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir mantar hastalığı olan Mildiyö' nün PL6 ırklarına karşıda dayanıklıdır. İçerisinde bulunan yağ oranı yüzde kırk altı civarında olan bu çeşidinin tabla yapısı dış bükey ve eğiktir. Ayrıca tabla ortasına kadar doldurma potansiyeli vardır. Bulunduğu toprağa adaptasyon kabiliyeti yüksek olan bu çeşit. Stres koşullarında bile yüksek toleranslı bir bitkidir. ayrıca toprak seçiciliği de yoktur. Kuru olan bölgelerde her bir tohum ekimi aralığı yetmiş cm olup sıra üzeri ise otuz cm'dir. Sulu yerlerde ise bu durum sıra aralığı yine yetmiş cm olup sıra üzeri ise yirmi cm'dir. 
 • Coral: Bu çeşit ise erkenci bir çeşit olup, yine Orobanş bakterilerinin sekiz ırkına dayanıklı ve Mildiyö mantarının da PL6 ırklarına karşı yüksek derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu çeşidin içerisinde bulunan yağ oranı % 48'e kadar ulaşmaktadır. Tablasının yapısı yine dış bükey ve eğik bir yapıya sahip olup dane doldurması tabla ortasına kadardır. Yine toprak seçiciliği yoktur ve adaptasyon kabiliyeti her toprak çeşidinde vardır. 
 • Duel CL: Bu çeşitte erkenci bir çeşit olup, Mildiyo mantarına karşı dayanıklıdır. Bu bitkiden de ortalama yağ elde etme oranı % 48 civarında olup toprak seçiciliği yoktur. Adaptasyon kabiliyeti tüm topraklarda yüksek oranlardadır. En önemli özelliği ise yağının içerisinde çok yüksek oranlarda oleik asit içermesidir. 
 • Oliva CL: Orta erkenci bir bitki olan bu çeşit ise Mildiyö mantarına dayanıklı, adaptasyon sorunu olmayan ve yağ oranı yüzde elli ikiyi bulan bir ayçiçeği çeşididir. Yine bu çeşitte de yağ içerisinde yüksek miktarda oleik asit bulunmaktadır.
 • Sirena: Bu ayçiçeği çeşidi orta erkenci bir bitkidir. Orobanş bakterisinin beş ırkına dayanıklı olan bu çeşit sulu koşullarda çok yüksek oranda verime sahiptir. Ortalama yağ oranı % 48 civarındadır. 
Daha bir çok çeşidi bulunan ayçiçeğinin belli başlı olanları ve en çok ekimi yapılanları yukarıdaki çeşitleridir. Bunların haricinde ayrıca Armada Cl, Reyna, Sanay MR,  Sanbro, Confeta Cl' dir. Günümüzde birçok çeşidi olan ve çoğalmaya devam eden ayçiçeği bitkisinin çeşitleri her yerde kullanılmaktadır. 
]]>
Ayçiçeği Yağı https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-yagi.html Sat, 01 Dec 2018 00:44:24 +0000 Ayçiçeği Yağı, Ayçiçeği yağı ülkemizde ve dünya da kullanılan en önemli bitki yağlarından biridir. Türkiye hem ayçiçeği üretimi açısından hem de Ayçiçek yağı üretimi açısından dünyadaki ilk 10 ül Ayçiçeği Yağı, Ayçiçeği yağı ülkemizde ve dünya da kullanılan en önemli bitki yağlarından biridir. Türkiye hem ayçiçeği üretimi açısından hem de Ayçiçek yağı üretimi açısından dünyadaki ilk 10 ülke arasına girmektedir. Yağ üretimi olarak bakıldığında Trakya ve Marmara bölgesinde, kuruyemiş olarak ise İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Türkiye de bitkisel yağ üretimin en fazla yapıldığı bitki ayçiçeğidir. Sıvıyağ olarak kullanılan Ayçiçek yağı çok açık sarı renkli ve rafine bir yağdır. Ayçiçek yağının %15 i doymuş yağ asidinden %85 i doymuş yağ asidinden oluşmaktadır. Ayçiçek yağının üretiminden sonra kalan küspe artıkları hayvan yemi olarak kullanılır.

Ayçiçek yağı içerdiği asitlere göre,

 • 1. sınıf Ayçiçek yağı
 • 2. sınıf yüksek asitli Ayçiçek yağı olarak ikiye ayrılır.

Bazı çeşit Ayçiçek tohumları diğerlerine göre %50 daha fazla yağ üretimine imkan verirler. Ayçiçek yağı açık sarı renkli bir yağ olup genellikle yemeklik ve kızartmalık yağ olarak kullanılır. Tadı ve kokusu çok güzeldir. Ayçiçek yağlarını koyu renkli cam şişelerde saklamak en doğru olanıdır. Ayçiçek yağı yüksek ısılarda kullanıldığı zaman doğal yapısı bozulur.

Ayçiçek yağının faydaları ve zararları,

 • Ayçiçek yağının içeriğinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri beyinsel işlevler ve büyüme, gelişme  açısından çok önemlidir.
 • Metabolizmayı koruyucu özelliği vardır.
 • Cilt ve saçlar için destekleyici bir özelliği vardır.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır.
 • Üreme sistemini destekler.
 • İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri ile bağışıklığı korur enfeksiyon riskini azaltır. 
 • İçeriğindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin fazla olması sebebi ile kadınlarda meme kanseri riskini artırır.
 • Erkeklerde de prostat kanseri riskini artırır.
 • Ayçiçek yağı yüksek kızartma sıcaklığına maruz kalırsa zararlı yağ asitleri daha da çoğalır. 
]]>
Ayçiçeği Bitkisi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-bitkisi.html Sat, 01 Dec 2018 23:49:37 +0000 Ayçiçeği bitkisi, Papatyagiller familyasından olan yağı ve çekirdeği için yetiştirilen sarı renk çiçekleri olan bir bitkidir. Özellikle Marmara ve Trakya bölgelerinde, ülkemizde yetiştiriciliği fazla olan ayçiçeği bitkisi Ayçiçeği bitkisi, Papatyagiller familyasından olan yağı ve çekirdeği için yetiştirilen sarı renk çiçekleri olan bir bitkidir. Özellikle Marmara ve Trakya bölgelerinde, ülkemizde yetiştiriciliği fazla olan ayçiçeği bitkisi yaz aylarında ekimi yapılan bir bitki türüdür. Ayçiçeği bitkisi bir tarım bitkisidir. Ayçiçeği bitkisi, ülkemizde ve dünyada yağ bitkilerinin başında gelir. Ayrıca ayçiçeği bitkisinin çekirdekleri fabrikalarda işlenerek satışı yapılır. Türkiye'de yetiştirilme nedeni genellikle yağ içindir. Yağlık olarak yapılan ekimlerin yüzde yetmişi Trakya ve Marmara bölgesinden elde edilmektedir. 

Ayçiçeği Bitkisinin İklim ve Toprak Özellikleri

Ayçiçeği bitkisi, yetişme dönemi yüz, yüz elli gün civarındadır. Bitkinin sıcak havayı sevmesinden ötürü ortalama sıcaklık derecesi yirmi altı veya yirmi sekiz derecedir. Yapı olarak derin ve kazıklı bir kök yapısı bulunan ayçiçeği bitkisi kuraklık olaylarına karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Her çeşit toprakta yetişme özelliği olan bitki iyi drenajlı nötr PH dengesi 7,5 olan topraklarda yani su tutma yüzdesi yüksek olan topraklarda yetişmeyi sever. Taban suyu yüksek olan topraklarda yetişmekten pek de hoşlanmayan bu bitki, tuzluluğa karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayçiçeği bitkisinin toprakta çimlenebilmesi için gereken sıcaklık sekiz ile on derece arasında değişiklik gösterir. O nedenle de genellikle nisan başı mayıs ortası gibi ekimi işlemi yapılmaktadır. Bu şekilde erken ekimler ayçiçeği bitkisin verimini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu bitki genel yapısı itibarı ile soğuğa dayanıklı bir yapıda olmasından ötürü ilk beş altı yapraklı devreye kadar olan ilk donlardan etkilenmez. Ancak sıcaklığın eksi dört derecelere kadar düştüğü durumlarda bitkide olumsuzluklar görülmektedir. 

Ayçiçeği Bitkisinin Gübreleme ve Ekim İşlemleri

 bitki için gübreleme işleminde fosfordan sekiz kilo kadar kullanılması yeterlidir. ekim işleminde ise ilkbahar aylarında ekiminin yapılması bitkinin verimini arttırmaktadır. Ekimleri yapıldıktan sonra ayçiçeği bitkisinin etrafının mutlaka tırmıklanması gerekir. Aksi takdirde etrafında yetişen yabani otlar ayçiçeği bitkisinin gelişimin yavaşlatmaktadır. Özellikle ayçiçeği bitkisinin etrafında biten yabani otlar için trifluarin terkipli ilaçlar ekim öncesi mutlaka toprağa uygulanmalıdır. Ekiminin yapılmasının ardından belli aralık ve zamanlarda mutlaka ara çapa yapılması da gerekmektedir. 

Her bir ayçiçeği bitkisinin istenen verimi verebilmesi için mutlaka aralıklarının otuz santimetre civarında olması gerekir. Ayçiçeği bitkisi ekildiği topraktan oldukça yüksek miktarda besin maddesi alır. Bu nedenle de üst üste aynı toprağa ayçiçeği ekiminden kaçınılması gerekir. Ayçiçeği ekimi yapılan toprakta bir diğer mahsul döneminde genellikle topraktan en az madde alan buğday ekimi yapılmalıdır. Ayçiçeği bitkisinin ekim işleminden sonra sulama ihtiyacı ortalama olarak sekiz yüz milimetre civarındadır. O yüzdende yağışın az olduğu dönemlerde bu aradaki su miktarının dengelenmesi verim için çok önemlidir.  

Ayçiçeği Bitkisinin Zararlıları ve Hastalıkları

Ayçiçeği bitkisinin en önemli zararlısı orobans parazitidir. Fakat bu parazitlere karşı dayanıklı hibritler her yerde bulunabilmektedir. Bunun dışında bitkide görülen diğer hastalıklar ise sap, mildiyösü, kök ve tabla çeşitleridir. 

Ayçiçeği Bitkisinin  olgunlaşması

Bitkinin olgunlaşma dönemi bitkinin arkasının ve brakte yapraklarının yüzde ellisinin kahverengi alması veya dönüşmesiyle belli olur. Ancak bitkinin hasat işleminin gerçekleştirilebilmesi için tüm yaprak ve gövdenin kahverengini alması gerekmektedir. Ayrıca toplanma dönemlerinde nem oranının en düşük düzeyde olması da önemlidir. Aksi takdirde depolanma olaylarında bu yüksek oranlı yağ bulunan bitkinin tohumları kızışarak bozulur. O nedenle hasat zamanında]]> Ayçiçeği Küspesi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-kuspesi.html Sun, 02 Dec 2018 08:47:30 +0000 Ayçiçeği Küspesi, Ayçiçeğinin yağlı tohumlarından yağ alındıktan sonra geriye kalan maddeye küspe adı verilir. Günümüzde yem sanayinin en önemli kısmını ayçiçeği küspesi oluşturmaktadır. Ülkemizde a Ayçiçeği Küspesi, Ayçiçeğinin yağlı tohumlarından yağ alındıktan sonra geriye kalan maddeye küspe adı verilir. Günümüzde yem sanayinin en önemli kısmını ayçiçeği küspesi oluşturmaktadır. Ülkemizde aşağı yukarı %47 lik oranda ayçiçeği yağı üretilmektedir. Küspe yem sanayinde vazgeçilmezdir. Ayçiçeği küspesini hayvanlar hem tadı hem de kokusu bakımından severek tüketmektedir. İçeriğinde hayvanlara zarar veren ya da büyümelerini engelleyen herhangi bir toksik maddeye rastlanılmamıştır. 

Hayvan yemi olarak kullanılan ayçiçeği küspesi 2 çeşittir,

 • Bazı küspeler %2 yada 3 yağ oranı içerir. Bunlar ham proteinli küspeler olup, kabuk miktarı da çok fazladır. Kabuklu olmaları sebebi ile de içeriğindeki selüloz miktarı fazladır. Bilindiği gibi yemin kalitesini etkileyen en önemli faktör kabuklarıdır. Kbuğun sindirilme derecesi çok düşük olduğundan besleyicilik değeri de azdır. Bu küspeye dikkatlice bakıldığında, bozulmamış kabuk yapıları hemen dikkat çeker.
 • Diğer küspe türü ise, kabuk oranı çok daha az olan küspelerdir. Bu küspelerin yağ oranı da %1.5 civarındadır. Protein oranları kabuklu küspelere göre daha fazladır. Böylece hayvanlar açısında besleme özelliği de fazladır. 

Ayçiçeği küspelerinde kabuk oranı fosfor seviyesi ile ilgilidir. Kabuk oranı ne kadar fazla ise fosfor oranı da o kadar düşük demektir. Kabuk oranı daha az olan ayçiçeği küspesi aminoasitler bakımından daha zengindir. Kabuklu bir ayçiçeği küspesi kanatlı hayvan yemi olarak kullanılmaz. Bunun sebebi içindeki ham selüloz oranının yüksekliği nedeniyle hayvanı telef etmesindendir.

Kabuklu ayçiçeği küspesi büyükbaş ve küçükbaş hayvan beslenmesinde kullanılabilir fakat bununda dez avantajı hayvanın sindirim sırasında çok fazla enerji harcamasıdır.

]]>
Ayçiçek Yağı Faydaları https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 03:45:48 +0000 Ayçiçeği Yağı Faydaları, Sofralarımızda kendine sıklıkla yer bulan ayçiçeği yağı ayçiçeği bitkisinden üretilmektedir.  Tüm dünyada endüstriyel üretimde kendine oldukça büyük bir yer bulan ayçiçeği yağı,  ülke Ayçiçeği Yağı Faydaları, Sofralarımızda kendine sıklıkla yer bulan ayçiçeği yağı ayçiçeği bitkisinden üretilmektedir.  Tüm dünyada endüstriyel üretimde kendine oldukça büyük bir yer bulan ayçiçeği yağı,  ülkemizde özellikle Trakya ve Marmara bölgelerinde üretilmektedir. Ayçiçeği yağı çoklu ve tekli doymamış yağ asitleri, Omega 9 ve Omega 6 yağ asitlerinin yanı sıra A, D,  E ve K vitaminleri içermektedir. 

Ayçiçeği Yağı Faydaları
 • İçerdiği tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, beyin işlevlerinin gelişmesinde ve vücudun büyümesinde önemli rol oynar.
 • Omega 6 yağ asitleri enfeksiyona sebep olurken Omega 3 yağ asitleri enfeksiyonu engelleyici etki gösterir.
 • Ayçiçeği yağı cilt ve saç sağlığını destekler. Metabolizmanın ve üreme sisteminin sağlıklı ve etkin çalışmasına yardımcı olur. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hücreye zarar veren yapılarla savaşır. 
 • Kolesterol, kan dolaşımı ve tansiyonun düzenli seyrinde ilerlemesine katkı sağlar, diyabet hastaları için insülin ihtiyacını azaltır. 
 • Beyin gelişimine olan etkisi ile Alzheimera karşı savaşır. 
 • Gözleri koruyarak katarakt riskini azaltır.
 • İçerdiği çinko ve fosforun katkısı ile diş oluşumunu hızlandırır. Ayrıca Kalp kasının ve böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. 
Ayçiçeği Yağı Cilde Faydaları

Ayçiçeği yağı içerdiği zengin vitaminler ile birçok cilt problemi için ucuz ve pratik bir çözüm yöntemidir. İki kaşık ayçiçeği yağı ve bir kaşık badem yağının karıştırılarak pamuk ile yüze  uygulamasıyla oluşturulan maske düzenli uygulanması ile cilt bakımı için önemli faydalar vermekte ve kırışıkların azaltılmasında önemli etki göstermektedir. 
Sivilce ve akne tedavisinde de ayçiçeği yağı önemli bir çözüm yöntemidir. ayçiçeği yağı haftada bir kez sivilceli ve akneli bölgeye pamuk ile uygulanarak 15 dakika bekletilir. Bu uygulama ciltte sivilce ve akne oluşumunu ciddi miktarda azaltmaktadır. 

Ayçiçeği Yağı Saça Faydaları

Özellikle yağlı saç dipleri için ayçiçeği yağı içerdiği Omega 6 yağ asidi ile doğal bir çözüm kaynağıdır. Ayçiçeği yağı, saç dökülmesini azalttığı gibi seyrelen bölgelere düzenli uygulamada kısa sürede olumlu etkiler göstermektedir. 
Aktarlardan temin edilebilecek organik ayçiçeği yağı saç derisine uygulandıktan  sonra 15 dakika bekletilir ve daha sonra şampuanla yıkanır düzenli uygulamada ayçiçeği yağının saça olumlu etkileri gözlenmektedir. 
]]>
Ayçiçeği Nerede Yetişir https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-nerede-yetisir.html Tue, 04 Dec 2018 00:27:58 +0000 Ayçiçeği Nerede Yetişir, Ayçiçeği özellikle Edirne ve çevresinde yetişen, papatyagiller familyasında yer alan sarı çiçekli bir bitkidir. Ülkemizde ayçiçeği çekirdek ve yağ üretimi için yetiştirilmektedir. Ülkemiz Ayçiçeği Nerede Yetişir, Ayçiçeği özellikle Edirne ve çevresinde yetişen, papatyagiller familyasında yer alan sarı çiçekli bir bitkidir. Ülkemizde ayçiçeği çekirdek ve yağ üretimi için yetiştirilmektedir. Ülkemiz de olduğu gibi tüm dünyada da ayçiçeği üretimine önem verilmektedir. Hatta bu tarım bitkisi için Dünya Ayçiçeği Derneği adında bir kuruluş 80 yılı aşkın süredir faaliyet göstermektedir. Bu derneğin gerçekleştirdiği 26 şubat 2012 tarihinde Arjantin de yapılan 18. Dünya Ayçiçeği kongresinde Dünya Ayçiçeği Derneği başkanlığı ilk kez Türkiye ye verilmiştir. 

Tarihçesi: Ayçiçeğinin genetik tarihi bakımından merkezi Kuzey Amerika'ya dayanmaktadır.Halen Amerika kıtasının orta bölümünde yer alan Paraguay'da yabani olarak bulunmaktadır. Ayçiçeği çok eski bir tarihçeye sahip olduğundan ilk olarak nerede tarım amaçlı ekildiği bilinmemektedir. İspanyollar tarafından 1850'li yıllarda ABD den ispanyaya getirilen ayçiçeği tohumları burada bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildi. Ayçiçeği bitkisi yağ üretimi için ilk kez 2. dünya şavaşından önce Rusya'da yetiştirilmiştir. Ayçiçeği ülkemize ilk olarak 1945-50'li yıllarda Bulgaristan'dan gelen vatandaşlarımızın sayesinde girmiştir.

Ayçiçeği Nerede Yetiştirilir, Kullanım Alanları: Ülkemizde yağ yapımında kullanılmak üzere üretilen ayçiçeği tipi genelde siyah renkli,ince kabuklu linoleik ve oleik yağ asitleri içeren türlerdir. Yağ yapımında kullanılan ayçiçeği taneleri %40 ile %50 arasında yağ ve %15 - %20 oranında protein içerir. Ülkemizde ayçiçeği yağı üretimi özellikle Marmara bölgesinde yoğunluk göstermektedir.Çerezlik ayçiçeği türleri tohumları çizgili ve kalın kabuklu olup çoğunlukla iç anadolu ve doğu anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Ayrıca ayçiçeği çekirdeğinin bazı türleri papağan yemi üretimi içinde kullanılır.
Dünya üzerinde ayçiçeği bitkisi üretimi yaklaşık olarak yılda 23.5 milyon ton civarındadır ve ülkemiz ayçiçeği yetiştiriciliğinde ilk on ülke içerisindedir.

Ekimi: Ayçiçeği 8-10 derece toprak sıcaklığında hız bir şekilde çimlenir. Büyüyüp yetişmesi için ihtiyaç duyduğu hava sıcaklığı ise 20-25 derecedir. Ülkemizde ayçiçeği ekim zamanı bölgelere göre değişiklik gösterir.Ege ve güneydoğu bölgelerinde mart ayında ekim yapılırken Marmara orta anadolu ve karadeniz bölgelerinde en uygun ekim ayı Mayıs ayıdır. 

Ayçiçeğinin Faydaları: Ayçiçeği yüksek ateşe,soğuk algınlığına,öksürüğe iyi gelir. Özellikle ayçiçeği yağı lokman hekimlerin en çok tercih ettiği ürünlerden biridir. Ayçiçeği yağı Çıban tedavisinde ve kurdeşen tedavisinde en çok tercih edilen doğal ürünlerden biridir. Ayrıca ayçiçeği yağı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de tercih edilen ürünler arasındadır.
]]>
Ayçiçeği Tohumu https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-tohumu.html Tue, 04 Dec 2018 10:24:10 +0000 Ayçiçek Tohumu, (Helianthus annuus),papatyagiller (asteraceae) familyasından olan çiçekli bir tarım bitkisidir. Yetişme koşulları, derin, rutubetli, organik maddelerce zengin topraklarda verimli ürün verir. Ayçiçeği kısmen kur Ayçiçek Tohumu, (Helianthus annuus),papatyagiller (asteraceae) familyasından olan çiçekli bir tarım bitkisidir. Yetişme koşulları, derin, rutubetli, organik maddelerce zengin topraklarda verimli ürün verir. Ayçiçeği kısmen kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. İlkbaharın geç donlarına dayanır. Kurak bölgelerde sulanmalıdır. Alüvyal ve potasyumca zengin topraklarda verimi artar bunun için bu elementlerce zengin olan akarsu kenarları bu ürünün yetiştiriciliği için en uygun yerlerin başında gelir. Ayçiçeği 100-150 gün içerisinde 2600 ile 2850 derece arasında bir sıcaklıkta yetişir. Tohumların en iyi çimlenme zamanında toprağın 8-10 derece olması gerekmektedir. Ayçiçeği bitkisi fideleri kotiledon döneminde -4 dereceye kadar dayanabilmektedir. Ayçiçeği için en iyi yetişme sıcaklığı 21 ile 24 derece arasındadır. Genellikle vejetatif dönemde serin,genaratif dönemde ise açık ve güneşli hava ister. Yetişme sürecinde yağışların sağlayacağı ya da sulama ile toprağa verilecek 450 mm civarında su en iyi verimi alabilmek için yeterlidir. Dünyada en çok ayçiçeği yetiştirilen ülke Meksika'dır. Ilıman iklimli olan bir çok ülke,yüksek ekonomik faydasından dolayı ayçiçeği yetiştirir. 

Kullanım Alanları Ayçiçeğinden düşük asitli ve sarımtırak bir yağ elde edilir. Yemeklik yağ olarak kullanılabileceği gibi margarin, yağlı boya, sabun gibi çeşitli alanlarda kullanılan ve kullanımına ihtiyaç duyulan özelliklere sahiptir. Ayçiçeğinin yağı alındıktan sonra kalan küspesi hayvanlara yem olarak verilirken sap ve samanları yakacak olarak kullanıldığı gibi selüloz endüstrisinde de kullanılır.
Külü %36 potasyum içerir ve gübre olarak kullanılır. Tanesi çerez olarak tüketilir.

Ayçiçek Tohumu Faydaları:
İçeriğindeki çinko ve fosfor kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca Fosfor kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. Çinko ise yaraların iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kronik enfeksiyonların ortadan kaldırılması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm sayısının artması açısından büyük önem taşıyan bir elementtir. B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar.
E vitamini kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesi için faydalı olur, prostat kanserine karşı koruyucu olup, cilt yaşlılığını geciktirir.
]]>
Ayçiçeği Salatası https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-salatasi.html Tue, 04 Dec 2018 11:29:29 +0000 Ayçiçeği salatası: Ayçiçeği bir bitkidir. 1- 2 metre boyu arasındadır. Ilık iklimi sever ve yazları yetişmektedir. Sert ve dik bir bitkidir. Sarı renklidir. Soğuk yer hariç bütün bölgelerde yetişebilmektedir. Yemeklerin ana Ayçiçeği salatası: Ayçiçeği bir bitkidir. 1- 2 metre boyu arasındadır. Ilık iklimi sever ve yazları yetişmektedir. Sert ve dik bir bitkidir. Sarı renklidir. Soğuk yer hariç bütün bölgelerde yetişebilmektedir. Yemeklerin ana maddelerinden biri sıvı yağdır. Sıvı yağ ayçiçeğinden ve başka bitkilerden de elde edilir. Sıvı yağının önemli bir yeri vardır. Bu yüzden ayçiçeği birçok bölgede yetiştirilir. Ayçiçeğinin sağlığa birçok yararı vardır. Kolesterolü düşürür. Ayçiçeğinin kökleri ise şeker hastaları için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, içerisinde demir, çinko ve fosfor mineralleri vardır. Böbrek fonksiyonlarını, kalp kas kasılmalarını düzenler. İçerisinde bulunan çinko, yaraların iyileşmesini sağlar, sivilce çıkmasını önler, sperm hareketlerinin artmasını sağlar. Tat ve kokuya olan duyarlılık güçlendirir. İçerisinde bulunan E vitamini nedeni ile kalp, beyin, damar sağlığı ve sinirlerin korunmasına yardımcı olur. Prostat kanserine karşı koruyucu bir bitkidir. Cildin yaşlılığa karşı gecikmesini sağlar. Ayçiçeği posalı bir bitkidir. Posalı bitkiler kansere karşı koruyucu bitkilerdir. Bu yüzden ayçiçeği de kansere karşı koruyucu bitkiler arasında yer alır. Soğuk algınlığı, öksürük, balgam ve ateş düşürücü gibi durumlarda ayçiçeği su ile kaynatılması bu hastalıkların atlatılması için faydalı olur. 

Ayçiçeği salatası tarifi malzemeleri: 
 • Dere otu
 • Maydanoz
 • 100 gram mantar konservesi
 • 2 adet yumurta
 • 150 gram mısır konservesi
 • 150 gram tavuk göğsü
 • 3 adet taze soğan
 • 1 paket yuvarlak cips
 • Tuz
 • 100 gram havuç
Ayçiçeği salatası tarifi hazırlanış şekli: 

İlk olarak tavuk göğsü, yumurta ve havuçlar haşlanır. Haşlanan tavuk göğsü, havuç ve yumurtalar küp küp doğranır. Mantarlar ve taze soğanlar da doğranır. Yuvarlak, geniş bir tabağa doğranmış tavuk göğsü dökülür ve iyice yayılır. Üzerine mayonez sürülür. Daha sonra diğer kata havuç dökülür ve yayılır, tekrar mayonez sürülür. Sonra doğranmış mantar dökülür ve yayılır, ardından mayonez sürülür. Taze soğanlar da dökülür, ardından haşlanmış yumurta koyulur ve ardından tekrar mayonez sürülür. Şimdi sıra süsleme aşamasıdır. Cipsler tabağın kenarlarına ayçiçeği yaprakları gibi dizilir. Son olarak da salatanın üzerine mısır konservesi yayılır. Dereotu ve maydanozlar ince ince doğranır. Süslemek için yeşilliklerde kullanılır ve ayçiçeği salatası servise hazır olur. 
]]>
Ayçiçeği Hangi Bölgede Yetişir https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-hangi-bolgede-yetisir.html Wed, 05 Dec 2018 04:30:30 +0000 Ayçiçeği hangi bölgede yetişir; Ayçiçeği, dünyanın birçok yerinde de yetişen bir bitkidir. Bitki genel özellikleri açısından yağı ve tohumu kullanılan bir bitkidir. Tohumları fabrika işçiliğinden geçerek çekirdek olara Ayçiçeği hangi bölgede yetişir; Ayçiçeği, dünyanın birçok yerinde de yetişen bir bitkidir. Bitki genel özellikleri açısından yağı ve tohumu kullanılan bir bitkidir. Tohumları fabrika işçiliğinden geçerek çekirdek olarak üretilip satışa sunulmaktadır. Bunun dışında yağ oranı yüksek olan bu bitkiden ayçiçek yağı elde edilir ve dünya yağ ihtiyacının çoğunluğunu bu bitki yağı karşılamaktadır. Her ne kadar farklı bitkilerden de yağ elde edilse de sirkülasyon ve yetiştiriciliği kısa vadede çok olan ayçiçeği daha yaygın bir hal almıştır. 


Ayçiçeği hangi bölgede yetişirin cevabı olarak; ülkemizde ise Marmara ve Trakya bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle hava sıcaklığının çok yüksek derecelere ulaşan yerlerde yetişme olasılığı da olmasına rağmen nem sevmeyen bir bitki oluşundan ötürü genellikle bu iki bölgede yetiştiriciliği daha yaygındır. Türkiye'de yetişme alanı olarak yoğunluk bu bölgelerde gözlemlense de ayçiçeği bitkisi Akdeniz bölgesinin nem oranı düşük yerlerinde yani içi kesimlerinde de yetiştirilmektedir. Özellikle adana ilinin Çukurova diye anılan bölgelerinde dikimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bölgelerde yetişen ayçiçeği genel olarak yüzde yetmiş civarında yağ ihtiyacına karşılık gelmektedir. 

Ayçiçeği hangi bölgelerde yetişir;

Ayçiçeği bitkisi her toprakta yetişmesine rağmen özellikle suyu tutan topraklarda daha çok verim verme özelliğine sahiptir. O nedenle de ülkemizde bu tür su tutma oranı yüksek topraklar bu iki bölgede bulunduğundan yetiştiriciliği daha yaygın olarak yapılmaktadır. Birçok toprak seçeneği olan bitki kazık kök yapısına sahip olduğundan topraktaki tüm maddeleri çeker. O yüzdende bu bitkinin ekiminin yapıldığı toprakların bir dönem dinlendirilmesi veya başka bir bitki ekilerek toprağın kendine gelmesi sağlanmalıdır. Bunun dışında bitki eksi dört derece sıcaklığa kadar kendini koruyabilme özelliğine sahip olduğundan ilk don olaylarına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yağışın bol olduğu yerlerde ekimi sonucunda verimi çok yüksek düzeyde gerçekleşir. Her ne kadar soğuğa dayanıklı bir bitki olsa da ayçiçeğinin hasat döneminin nem oran yüzdesi yüzde onu geçmemelidir. Aksi takdirde hasat sonunda depolanan bitkinin tohumları kızışarak bozulmaya maruz kalır. 

Ayçiçeği bitkisinin en çok yağı için üretilmesinin en büyük nedeni yağ üretiminde çok yüksek bir yüzdeye sahip olmasından ötürüdür. Bunun duşunda kalan tohumlarının çekirdek olarak üretilmesi ülkemizde pek de yaygın bir ekim sebebi değildir. Ayçiçeği hangi bölgede yetişir; nem oranı düşük sıcaklığı yirmi altı yirmi sekiz derece aralığında suyu tutan toprakların olduğu yerlerde yetişir. Bu özelliklere sahip Türkiye bölgeleri de Trakya ve Marmara bölgeleridir. Unutmayın her bitkinin kendine has yetişme özellikleri vardır. çok geniş bir toprak kabulu olan ayçiçeği bitkisi bile belirli niteliklere sahip yerlerde yetişir. 
]]>
Ayçiçeği Üretimi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-uretimi.html Thu, 06 Dec 2018 00:03:22 +0000 Ayçiçeği Üretimi, Ayçiçeği Dünyada ve Türkiye'de oldukça büyük öneme sahip yağ bitkilerinden biridir ve Türkiye'de en çok yağlık olarak üretilmektedir. Birçok bölgede yetişebilen ayçiçeği, tanelerinde büyük miktarda Ayçiçeği Üretimi, Ayçiçeği Dünyada ve Türkiye'de oldukça büyük öneme sahip yağ bitkilerinden biridir ve Türkiye'de en çok yağlık olarak üretilmektedir. Birçok bölgede yetişebilen ayçiçeği, tanelerinde büyük miktarda kaliteli yağ içerir. Pamuktan sonra yağ bitkileri ekim alanında ikinci sırada yer alır ve bitkisel yağ tüketiminin %50'sini karşılar.

Toprak ve iklim isteği, ılıman iklimin yağışlı bölgelerinde ve kara ikliminde yetişen ayçiçeği tek yıllık bir bitkidir. Toprak sıcaklığı 8-10 derecede tohumları çok iyi çimlenir. Ayçiçeği fideleri - 4 dereceye kadar dayanaklıdır. Kazık kök yapısı olan ayçiçeği birçok tarla ürününe oranla kuraklığa daha dayanıklıdır ve en iyi 21-24 derece sıcaklıkta yetişir. Tohumlarının çimlenebilmesi için ve yetişeceği toprak türü açısından fazla seçici değildir. Ancak derin su tutma özelliği oldukça iyi ve organik madde bakımından zengin olan topraklarda verim artar. Ayçiçeğinin üretimi ağır yapıdaki killi ve kumsal topraklarda iyi drenaj sağlandığı takdirde yapılabilmektedir. Ancak tuzlu topraklarda tohumlarında yağında azalmalar görülür. Ayçiçeği en iyi asitliği ph 6.0 ile 7.2 olan topraklarda yetişir.

Sonbahar toprak işlemesi, tohum yatağının iyi hazırlanabilmesi için toprağı havalandırmak, önceki bitkiden kalan sap artıklarını gömmek, yabancı otları temizlemek ve toprakta biriken suyu artırmak ayçiçeği üretiminde oldukça önemlidir. Bu nedenle ekimden önce toprak önceki bitki hasat edildikten sonra 20-25 cm derinliğinde soklu pulluk ile her yıl farklı derinlikte olacak şekilde sürülmelidir.

İlkbahar toprak işlemesi, ayçiçeği bitkisinin düzgün bir şekilde çıkması için nemli bir tohum yatağı olması gerekir Bu nedenle ilkbahar mevsiminde toprak tava geldiği zaman tarla ilk olarak kazayağı ardından, diskaro, tırmık ya da yaylı tırmık ile derinliği 10-15 cm olacak şekilde işlenmeli tohum ekimine hazır hale getirilmelidir.

Ekim zamanı, bu tek yıllık bitkinin ekimi toprak ısısına bağlı olarak değişir. Toprak ısısı 8-10 derece olduğunda ekilebilen ayçiçeğinin sıcaklığın daha yüksek olduğu durumlarda tohumlarının çimlenmesi daha önce gelişir. Ayçiçeği bitkisinin ekimi ilk olarak Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesinde mart aylarında daha sonra nisan ayında Karadeniz, Orta Anadolu ve Marmara Bölgesinde, mayıs da ise Doğu Anadolu Bölgesinde yapılır.

Tohumluk, ayçiçeği üretiminde tohumluk büyük bir öneme sahiptir. Daha önceki yıllarda üretimde kullanılan açık tozlanan çeşit günümüzde yerini hibrit (melez) ayçiçeği ne bırakmıştır.

Ekim şekli, tohumların ekimi hassas havalı mibzerler kullanılarak yapılmaktadır. Bu mibzerler sayesinde tohumların sıra arası, ekim derinliği ve sıra üzeri oldukça kolay ayarlanabilir, bitki seyretme tekniğine gerek kalmaz ve tohum miktarından tasarruf sağlanır.

Sulama, ayçiçeği ekilen tarlada yeteri miktarda rutubet yoksa çıkış sulaması yapılmalıdır. Bitki çıktıktan sonra topraktaki faydalı su azaldığında bitkiler solgunluk gösterebilir. Bu durumda 15 gün ara ile 1-2 defa tarla sulanmalıdır. Erken gelişme döneminde olan ayçiçeği ilk olarak yağmurlama yöntemi ile çiçeklenme ve sonrası dönemlerde ise sulamalar karık yöntemi ile yapılmalıdır.

Gübreleme, doğru bir gübreleme yöntemi için ilk olarak toprak analizi yapılması gerekir. Ayçiçeği üretiminde genellikle azot, fosfor ve potasyumlu gübreler ilk toprak işlemesi yapıldığında yani ilkbahar mevsiminde tarlaya gübre dağıtma makinesi ile verilebilir ve daha sonra kaz ayağı ile ekim derinliğine karıştırılır.

Hasat ve depolama, ayçiçeği bitkisi yağışlı ve sıcak havalarda ve ekilen tohumun çeşidine bağlı olarak çiçeklendikten 45-60 gün sonra iyice olgunlaşmış olur ve hasadı yapılabilir. Ayçiçeği bitkisinin hasat zamanı geldiği zaman bitkinin tablaları, yaprakları ve sapları kuruyarak kahverengi hal alır. Ayçiçeği hasadı biçerdöver ile uygun yükseklik]]> Ayçiçeği Hastalıkları https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 18:18:48 +0000 Ayçiçeği hastalıkları, ayçiçeği günümüzde yağ bitkisi olarak yetiştirilen önemli bir bitkidir. Özellikle Trakya bölgesinde halkın önemli bir geçim kaynağıdır. Ayçiçeği yetiştiriciliğinden elde edilen sıvı yağ, bit Ayçiçeği hastalıkları, ayçiçeği günümüzde yağ bitkisi olarak yetiştirilen önemli bir bitkidir. Özellikle Trakya bölgesinde halkın önemli bir geçim kaynağıdır. Ayçiçeği yetiştiriciliğinden elde edilen sıvı yağ, bitkisel yağlar arasında kalite olarak ilk sıralarda yer alır. Bu yüzden tarımına ayrı bir önem verilir. Ancak ayçiçek yetiştiriciliğinde dikkatli olunması gerekir. Ayçiçeği hastalıkları alınan verimi düşürebileceği gibi, yağın kalitesini de olumsuz etkileyebilir.

Ayçiçeği hastalıkları nelerdir

Ayçiçeği mildiyösü: Bu ayçiçeği tarımında görülen en önemli mantar hastalıkları arasında yer alır. Bu hastalık bitkinin normal gelişimini engeller. Boy uzaması olmadığı için bodur kalır. Aynı zamanda yapraklarda sararma, alt kısımlarında beyaz toz zerrecikleri meydana çıkar. Hastalığın bulaşması toprakta olan bitki atıklarından ve tohumlardan çok kolay olur. Taban suyu yüksek olan bulaşık tarlalarda bu hastalık yüzünden yeniden ekim yapılması gerekir. Bu hastalıktan korunmak için, ekimde dayanıklık türler tercih edilmelidir.  Hassas türlerde tohumlar ekimden önce metalaxyl etken madde içeren ilaçla mutlaka ilaçlanmalıdır. Bitki artıklarının da tarladan uzak tutulması ve ekim nöbeti yapılması faydalı olur.

Solgunluk: Bu hastalık kök boğazı çürüklüğü olarak görülür. Bitkide sap ve öz dokuda kurumaya neden olur. Bitkinin çiçeklenme zamanında solgunluk hastalığı ortaya çıkar. Bitkinin üst yapraklarında aniden solma ve sararma ortaya çıkar, damar içlerinde siyah lekeler oluşmaya başlar. Ayçiçeği hastalıkları arasındaki solgunluk hastalığıyla mücadelede sağlıklı bitkilerle ekim nöbeti yapılması gerekir. Dayanıklı olan türler ekilmeli, hasta olan bitkilerin kökleri uzaklaştırılarak yakılmalıdır.

Ayçiçeği pası: Bu hastalık çoğunlukla geç ekim yapıldığında, çiçeklenmenin ardından ortaya çıkar. İlk aşamada pas püstülleri yaprağın altını etkiler. Ardından yaprağın bütün yüzeyini kaplar. Hastalığın mücadelesinde dayanıklı biti türleri ekilmelidir. Ayrıca erken ekim yapılarak, ekim nöbeti yapılmalıdır.

Ayçiçeği yaprak lekeleri: Bu hastalığın etkenleri oldukça fazladır. Lekelerin bir kısmı erken gelişme döneminde, bir kısmı da gelişme döneminin ilerisinde ortaya çıkabilir. Hastalıkla mücadelede en önemli unsur dayanıklı çeşitlerin ekiminin yapılmasıdır.

Gövde ve tabla çürüklüğü hastalığı: Ülkemizdeki en yaygın ayçiçeği hastalıkları arasında yer alır. Enfeksiyon çiçeklenmenin ardından yağan fazla yağışlardan sonra, toprakta olan skleroitlerin çimlenmesiyle oluşan sporların havayla taşınması sonucunda oluşur. Hastalık etmeninin talaya yerleşmesiyle, kısa sürede tablada çürüme başlar. İlk belirtilerde yapraklarda hafif sararma, ardından hızla solma ve kuruma görülür. Bu hastalıkla mücadele edilmesi için, tohumların temiz olması, dayanıklı türlerin ekimi, ekim nöbeti tutulması, taban arazide fazla sulamadan kaçınma gerekir.

Orobanş: Bu ayçiçeğin köklerini etkileyen, kökleri saran bir ottur. Aynı zamanda veren otu diye de bilinir. Otun boyu yaklaşık 20-60 cm kadar olur. Çiçekleri mor, mavi ve beyaz olabilir. Oldukça küçük olan tohumları kahverengi bir kapsülün içinde olur. Sadece bir orobanş kapsülünün içinde milyonlarca tohum olur. Bu tohumlar toprakta 10-15 yıl kadar canlı kalabilir. Ayçiçeği ekimi yapıldıktan 4-5 hafta içinde köklerde görülmeye başlar. Bitkinin çiçeklenmesinden önce toprağın yüzeyine çıkar. Bitkide çiçeklenme olduğu zamanda ayçiçeğin köklerinin her birinde 50 kadar orobanş sapı olabilir. Bu bitkilerin boyu uzamaz ve kısa olur. Aynı zamanda yaprak ve tablalarda küçük olur. Bitkinin tane verimi düştüğünden, yağ verimi de azalır. Kurak dönemlerde bu hastalık ayçiçeği daha fazla etkiler. Hastalıkla mücadelenin tek yolu ekimde dayanıklı tohum kullanılmasıdır. Bunun dışında tarlaya üst üste ayçiçeği ekmekten kaçınılmalıdır. Baklagiller, mısır, buğday, çeltik, pancar, pamuk, arpa gibi bi]]> Ayçiçek Yağı https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 18:38:59 +0000 Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin tohumlarından yani çekirdeklerinden elde edilen açık sarı renkli ve hafif bir bitkisel bir yağdır. Yapısında çokça doymamış yağ asidi barındırır ve genel olarak gıda amacı ile kulla Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin tohumlarından yani çekirdeklerinden elde edilen açık sarı renkli ve hafif bir bitkisel bir yağdır. Yapısında çokça doymamış yağ asidi barındırır ve genel olarak gıda amacı ile kullanılır. Ayrıca Biyodizel üretiminde ve ilaç sanayinde de kullanılır. Ayçiçek yağı dünyada üzerinde en çok üretilen dört bitkisel yağdan biridir.

Ayçiçek yağının kullanımı bundan 300-400 yıl öncesine, Kuzey Amerika’ya dayanır. Ayçiçeği Avrupa'ya İspanyollar tarafından getirilmiştir. İspanyollar Ayçiçeğini Almanya’ya, İtalya’ya ve Fransa’ya tanıtmışlardır. Bu ülkeler bitkiyle çok önce tanışmış olmalarına rağmen bu gün dünyada ayçiçek yağı üretiminde lider ülke başını Rusya'dır. Rusya'yı Avrupa Birliği ülkeleri takip etmektedir. Diğer iki önemli üretici ise Arjantin ve Ukrayna’dır. Dünyada  yılda 11,5 Milyon ton civarı ayçiçek yağı üretilmektedir.

Özellikleri

Soğuk preslemeyle elde edilen ayçiçek yağı genel olarak açık sarıdır. Ancak sıcak presleme yoluyla elde edilen ise kırmızımsı renkte olur. Preslemenin ardından uygulanan Ekstraksiyon ve arıtma işlemleriyle yağın rengi yine sarımsı ve açık bir renge döner. Ayçiçek yağının hemen hemen hiç kokusu yoktur. Fakat çok dikkatli koklanırsa hafif aromatik yağ kokusu veya daha çok fıstık fındık kokusuna benzer bir koku farkedilebilir. Tadı da genel olarak hafiftir.

İçinde bulunan yağ asitleri genellikle tohumdan tohuma farklılık gösterir. Geleneksel tohumlardan elde edilen yağın yapısında % 48 -74 arası doymamış yağ asitleri vardır. Buradaki tekli ya da çoklu doymamış yağ asitleri mahsulden mahsule farklı oranlarda olabilir.

Yüksek oleik ayçiçeği denilen ayçiçeklerin tohumlarından elde edilen yağın yapısında doymamış yağ asitlerin oranı geleneksel ayçiçeğinden elde edilen yağdaki orana göre daha düşüktür. Bu oran %10 civarında civarındadır. Bu düşük oran sıcağa karşı dayanıklılığı arttırır.

Genelde bitkisel yağların yağ asitleri büyük oranda Trigliserit’e bağlannan Gliserin’den oluşur. Ayçiçek yağının içerdiği serbest yağ asitlerinin miktarı %1,8’den azdır. Buna karşı yüksek oranda E Vitamini içerir. Bu özelliği yüzünden depolama için daha elverişlidir.

Üretimi 

Ayçiçek yağı üretimi için ilk olarak olgunlaşmış bitkinin tohumları ayrılır. Sonra tohumlar soyulup ve öğütülür. Bu işlemden sonra genellikle soğuk presleme yöntemi kullanılır. Bunun yanı sıra büyük fabrikalarda çoğunlukla sıcak presleme yöntemi kullanılır. Fakat bu yöntemin kullanıldığında yağı istenmeyen parçacıklardan temizlemek için fazladan arıtma işlemine ihtiyaç vardır.

Üretimi biten yağlar satıştan önce depolanır. Depolama işlemi sırasında birtakım şartlara dikkat etmek önemlidir. Bitkisel yağlar genellikle 20 °C’in altında ve güneş ışığına direk maruz bırakılmadan depolanmalıdır. Bu şartlar sağlandığı taktirde 12 aya kadar bozulmadan depolama yapılabilir.

Kullanım Alanları

Ayçiçek yağı, yemeklik bir yağ olarak kullanılmasının yanında ilaç sanayinde ve endüstriyel amaçlarla da kullanılır. Bitkisel yağlar genellikle yemeklik yağların en değerlileridir. Pişirmek için kullanılabildikleri gibi pişirilmeyen bazı yiyeceklerin tadını artırmak için de kullanılabilirler. Salata, tatlı yapımı, soslar, kızartmalar ve daha birçok yiyeceğin yapım ya da sunum aşamasında bitkisel yağlar kullanılır. Yüksek oleik ayçiçeğinden elde edilen yağlar ise yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı olduğundan, genelde kızartmalarda tercih edilir.

Ayçiçek yağı, endüstriyel alanda daha çok boya sanayisinde kullanılır. Boya endüstrisinde kullanılan yağlı boyaları ve resim yapmak için kullanılan boyalar buna örnektir. Ayrıca deri endüstrisinde ve gıda sanayisinde de kullanılırlar. Bunlara ek olarak Avrupa birliği ülkelerinde ekolojik yakıt olarak da kullanılmaktadır. 2007 yılında Avrupa’da üretilen ayçiçek yağının %10’na yakını ekolojik yakıt olarak kullanılmıştır.

]]>
Ayçiçeği Tarlası https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-tarlasi.html Fri, 07 Dec 2018 13:14:37 +0000 Ayçiçeği tarlası, özellikle Marmara bölgesi ekonomisi için önemli yer tutan ayçiçeği bitkisinin yetiştirildiği tarladır.  Ülkemizin bitkisel yağ üretiminin yarısına yakını ayçiçeği tarlalarından elde edilmekte o Ayçiçeği tarlası, özellikle Marmara bölgesi ekonomisi için önemli yer tutan ayçiçeği bitkisinin yetiştirildiği tarladır.  Ülkemizin bitkisel yağ üretiminin yarısına yakını ayçiçeği tarlalarından elde edilmekte olup binlerce aile ayçiçeği üretimi sayesinde geçimini sağlamaktadır.

Ayçiçeği bitkisi ve kullanım alanları

Ayçiçeği veya günebakan olarak bilinen bitki yağlı tohumları olan yağı ve çekirdekleri için yetiştirilen tek yıllık bir bitkidir. Ayçiçeği tohumları altın orana uygun bir şekilde yerleşmiştir. Ayçiçeği yetiştiriciliği ülkemizde Marmara bölgesinde yoğunlaşmış olup, güneşli gün sayısının fazla olduğu Ege, İç Anadolu, Akdeniz bölgelerinde de yetiştirilmektedir.

Ayçiçeği tarlası özellikleri

Ayçiçeği kuraklığa dayanıklı bir bitki olması ve 3 metre derinlikten su çekebilmesi sebebiyle hasat sonuna kadar sulama miktarının 10 cm olduğu tarlalar ayçiçeği yetiştirmek için uygundur. Toprak yapısı kumlu ve ağır olmamalı, organik madde açısından zengin olmalıdır. Ayçiçeği güneşi seven bir bitki olduğundan gölgede kalmamalı, toprak ph'ı 6-7 olmalıdır. Ayçiçeği bitkisi bir çok bitkiye kıyasla tuza karşı daha toleranslıdır. Toprağın hafif tuzlu yapısı bitkinin yetişimi için engel değildir. 

Ayçiçeği ekilecek tarla sonbaharda sürülmeli, kış yağmurları başlamadan toprağın su tutumunu sağlamak amacıyla ikinci bir sürümde yapılmalıdır. Havaların erken ısındığı Ege ve Akdeniz bölgelerinde Mart ayı, Marmara, Karadeniz gibi bölgelerde ise Mayıs ayı tohum ekimi için ideal zamanlardır. Erken hasat sonrası Ege ve Akdeniz bölgelerinde ikinci ekim yapılabilmektedir. Ayçiçeği bitkisi topraktan fazla besin çeken bir bitki olduğundan tarlayı nadasa bırakmak veya bir yıl ayçiçeği bir yıl başka bir ürün ekmek ürün verimi açısından önemlidir. 

Ayçiçeği bitkisi toprağın 4 cm altına, sıra aralarında 35 cm. boşluk olacak şekilde ve sıralar rüzgara paralel bir şekilde dikilmelidir. Eğer ürün çerezlik olarak kullanılacaksa sıra araları 40 cm tutulmalıdır. Tohumlar yeşerip yaklaşık 15 cm boya geldikten sonra metrekarede 6 adet kalacak şekilde aralama yapılmalıdır. Ayçiçeği bitkisi çapa isteyen bir bitki olduğundan tarlada çapalama yapılmalı ve bu arada tarla otlardan ayıklanmalıdır. Ayçiçeği tarlasında sulama karma, yağmurlama veya karık şeklinde yapılabilir. 

Ayçiçeğinin verimini %70'e kadar arttıran en önemli etken arılardır. Bu sebeple ayçiçeği tarlasına arı kovanları yerleştirilmeli veya arıcılarla işbirliği yaparak kovanlarının tarlalara yerleştirilmesi sağlanmalıdır.

Ayçiçeğinde hasat zamanı ilk ekimden sonra yaklaşık 120 gündür. Ayçiçeğinin çiçeklerini dökmüş olması hasat zamanının geldiğini gösterir. Hasat biçerdöverle yapılabilir.

Ayçiçeği tarlasında zirai mücadele

Ayçiçeği tarlasında parazit yabancı otlara karşı kimyasal ve mekanik mücadele aynı anda yapılmalıdır. Aynı zamanda böceklere karşı zehirli tohum ve ilaçlama yapılmalıdır. Ayçiçeği tarlası için en önemli diğer mücadele konusu da saksağan ve karga gibi kuşlara karşı yapılan mücadeledir. Geleneksel yöntemlerden korkuluk, belli zamanla ses çıkartan topatar, rüzgarla ses çıkartan şeritler veya hoparlör ile yüksek ses vermek kuşla mücadelede etkindir. Ayrıca ayçiçeği tarlasının kuşların yuva yapabileceği bataklık, ormanlık alanlar gibi yerlere yakın olmaması da önemlidir.
]]>
Ayçiçeği Ekimi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-ekimi.html Fri, 07 Dec 2018 20:29:25 +0000 Ayçiçeği Ekimi, toprağın nemine bakılarak başlar. Ayçiçeği günümüzün en önemli yağ bitkisinden olup ayçiçek yağı mutfaklarda tercih edilir ve kullanılır. Hemen hemen her şeye ayçiçek yağı kullanılmaktadır. Birden f Ayçiçeği Ekimi, toprağın nemine bakılarak başlar. Ayçiçeği günümüzün en önemli yağ bitkisinden olup ayçiçek yağı mutfaklarda tercih edilir ve kullanılır. Hemen hemen her şeye ayçiçek yağı kullanılmaktadır. Birden fazla ülkede üretilen bu bitki yurdumuzda daha çok Trakya- Marmara bölgesinde üretilmektedir. Trakya açısından çok seçici olmasa da organik yönden zengindir. Derin ve su tutma özelliği yüksek olan toprakları seven ayçiçeği yüksek yada düşük ısılara oldukça topleranslıdır. Çimlenmesi için en uygun toprak ısısı 8-10 derece ve yetişmesi için en iyi hava ısısı ise 21-24 derece arasındaki değerlerdir. 8-10 derecenin üstündeki toprak sıcaklıklarında tohumların daha hızlı çimlendiği gözlenmiştir. Yurdumuzun iklimi ve toprak özelliklerinin göz önüne alınmasıyla  ayçiçeğin ekim vakti için en uygun zaman Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Mart ayı; Marmara, Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde ise Mayıs ayında ekim yapılmaktadır. Yine de o yıla ait iklim şartlarına göre bu ekim vakti değişiklik gösterebilmektedir. 

Ayçiçeği Ekimi, vakti toprak sıcaklığı ile doğrudan ilgilidir. Erken yapılan ayçiçeği ekimleri, ayçiçeğinin kış ve ilkbahar yağmurlarından en iyi halde faydalanmasını sağlamaktadır. Ayçiçeği ekimi sürecinde hassas havalı mibzerler kullanılmaktadır. Bu makineler ile sıraların arası, üzeri ve ekim derinliği güzel ayarlanabilmektedir. Sıra üzerinde yapılması gereken bitkileri seyreltme işlemi ortadan kalkar ve ekilen tohum sayılarından oldukça tasarruf edilir. 

Sıralar arasındaki uzaklık 70 cm ve sıra üzerindeki bitkilerin uzaklığı ise 25-36 cm civarında olmalıdır. Kurak ve verimi az topraklarda sıra üzeri arası 35-40 cm, sulu ve yağmurlu verimli olan topraklarda ise 25 cm olabilmektedir. Verim alabilmek için bir dekar alanda istenilen bitki sayısı 400-5500 civarlarındadır. Ayçiçek ekim derinliği toprağın nemine bağlı olmaktadır. İyi hazırlanmış tohum yatağında ve erken ekim yapılmasında bu derinlik 5-6 cm, toprak tavının yeterli olmadığı ve geç yapılan ekimlerde ise ekim derinliği 6-7 cm arası olması daha uygun olacaktır. 8 cm'den daha derin olan ekimlerde ayçiçeğinin toprak üzerine çıkması zorlaşmakta ve istenen verim elde edilememektedir. 

Ekim sonrasında toprak yeterince nemli değil ise bir can suyu verilmektedir. Daha sonra ise 15-20 gün mesafeli olarak 1-2 defa sulama yapılabilmektedir. Doğru gübreleme ve sulama yapma teknikleri için toprak ve bitkinin analizi gereklidir. Bunlar doğrultusunda yetiştirilmekte olan ayçiçekler verimli bir şekilde yetişeceklerdir. 
]]>
Ayçiçek Yağı Saça İyi Gelirmi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicek-yagi-saca-iyi-gelirmi.html Sat, 08 Dec 2018 03:26:23 +0000 Ayçiçeği Yağı Saça İyi Gelirmi, Ayçiçeği yağının içeriğindeki omega-6 yağ asitleri olan gama linolenik asit özellikle kadın ve erkeklerde oluşan saç dökülmesini önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saçın fazl Ayçiçeği Yağı Saça İyi Gelirmi, Ayçiçeği yağının içeriğindeki omega-6 yağ asitleri olan gama linolenik asit özellikle kadın ve erkeklerde oluşan saç dökülmesini önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saçın fazla döküldüğü yada her bölgesine saç diplerine masaj yaparak sürmeniz, saç dibindeki deriyi rahatlatıp, derinin nefes almasını sağlayacağından saç dipleri kuvvetlenecek ve saç dökülmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu nedenle saç köklerine ayçiçeği yağı çok iyi gelmektedir. Ayrıca Saç dökülmesinden şikayetçi olanlar içinde ayçiçeği yağı kürü hazırlamak çok faydalıdır. Üstelik ayçiçeği yağı organik ve katkısız olduğundan dolayı cilde dosttur ve zararlı bir madde içermez. Üstelik ayçiçeği yağını aktarlarda ve organik dükkanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Ayçiçeği Yağı Saça İyi Gelirmi, Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Organik olarak satın aldığınız ayçiçeği yağının içine aktaracağınız bir kaç damla kekik yağı, bir kaç damla lavanta yağı, birkaç damla limon yağı yada biberiye yağı ekleyip güzel bir kür hazırlayın. Daha sonra temiz saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Nemli ıslak bir havlu ile 10-15 dakika kadar dinlendirin ve daha sonra her zaman kullandığınız şampuan ile saçlarınızı fazla yıpratmadan yıkayın. İhtiyaca göre hafta bir kere uygulamanız uygundur. 

Ayrıca saçların kuru olmasından şikayetçi olan ve bu nedenle saçları kırılan kişiler, öncelikle saçlarını şampuanla yıkadıktan sonra, ayçiçeği yağını sürüp saçları tarayın. Saçları tarayarak saç diplerine ayçiçeği yağının temas etmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayın. Daha sonra nemli bir ıslak havlu ile saçlarınızı iyice sarın ve dinlendirin. Böylelikle saçlarınız daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır. 

Saçların ince olmasından dolayı kırıklar oluşmaya başlaması nedeni ile şikayetçi olanlar içinde ayçiçeği yağı ile maske hazırlanır ve böylelikle saçlar daha kuvvetli ve sağlıklı olur. Bir yemek kaşığı ayçiçeği yağı içine bir adet yumurta kırılarak çırpılır. Daha sonra saç diplerine uygulanarak on beş dakika kadar saçlarınızı dinlendirin. Ayçiçeği yağı ile hazırladığınız maskeyi sürdükten sonra nemli bir havlu ile iyice sarın ve dinlendirin. Daha sonra kaliteli bir ısırgan otu şampuanı ile iyice yıkayın. İlk kullanımda aradaki farkı hissedeceksiniz. İhtiyaca göre haftada iki defa bu saç maskesini saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu küre en az 5 hafta, en fazla ise 7 hafta kadar devam edip bırakın. 
]]>
Ayçiçeği Böreği Tarifi https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-boregi-tarifi.html Sat, 08 Dec 2018 17:20:54 +0000 Ayçiçeği Böreği Tarifi, Farklı şekillerde börekler yapmak mümkündür. Börek çeşitlerine kol böreği, tepsi böreği, rulo börek ve gül böreği gibi örnekler verilebilir. Hep aynı şekillerde börekler sıkılanlar tarifim Ayçiçeği Böreği Tarifi, Farklı şekillerde börekler yapmak mümkündür. Börek çeşitlerine kol böreği, tepsi böreği, rulo börek ve gül böreği gibi örnekler verilebilir. Hep aynı şekillerde börekler sıkılanlar tarifimizi uygulayarak sofralarını renklendirebilir. Ayçiçeği böreğinin dış görüntüsü ayçiçeğini anımsattığı için bu isimle anılmaktadır. Börek hamuru elde açılarak hazırlanır. İçerisine damak zevkine göre malzemeler konulabilir. İster ıspanaklı, kıymalı, peynirli ister patatesli olarak yapılabilir. Hamurunu kendinizin hazırlayacağı böreklerde iç malzemeler çiğ olarak kullanılabilir. Çünkü elde açılan böreğin hamuru fırında pişene kadar iç malzemelerde aynı oranda kolaylıkla pişecektir. Tadı oldukça lezzetlidir. Sabah kahvaltılarında ve arkadaş toplantılarında çayın yanında rahatlıkla sunumu yapılabilir. 
 
Ayçiçeği Böreği Tarifi İçin Gereken Malzemeler,

Hamuru İçin
 • 2 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 paket kuru maya
 • Alabildiği kadar un (yaklaşık 5 su bardağı)
İç Harcı İçin, 
 • 1 kilo ıspanak 
 • 250 gram beyaz peynir
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Üzeri İçin,
 • 1 adet yumurta
 • Çörek otu
Ayçiçeği Böreği Tarifi Yapılışı,
 
Ayçiçeği böreği tarifinde iç harç çiğ olarak kullanılacağı için öncelikli olarak börek hamuru tutulur. Hamur yapımında kullanılacak tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Öncelikli olarak su ve süt bir kabın içerisinde bir süre ısıtılır. Sütün içine el değecek kadar ısınması yeterlidir. Süt geniş bir karıştırma kabına alınarak içerisine maya ve şeker ilave edilir. Çırpıcı yardımıyla maya ve şekerin erimesi sağlanır. Daha sonra içerisine yumurtalar ve sıvı yağ ilave edilir. Tüm sıvı malzemeler iyice karıştırılınca tuz ve un ilavesi yapılır. Un karıştırma kabına yavaş yavaş ilave edilmelidir. Hamur ele yapışmayacak kıvama geldiğinde un ilavesi durdurulur. Bu aşamadan sonra havalandırarak 2-3 dakika kadar yoğrulur. Kabın üzeri hava almayacak şekilde streç film ile kaplanır. Daha sonra oda sıcaklığında yaklaşık yarım saat kadar mayalanması için beklenir. 

Diğer bir yandan iç harcın hazırlığı yapılır. İç harç hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konu ıspanakların çok iyi yıkanmasıdır. Ispanaklar sadece yaprakları kullanılacaktır. O nedenle sapları daha sonra kullanılmak üzere buzdolabına kaldırılabilir. Ayıklanıp yıkanan ıspanaklar yemeklik şekilde doğranır. Daha sonra temiz suda bekletilip süzülür. Bu işlem birkaç kez tekrarlanır. En son süzgece konularak sularının süzülmesi için bir kenarda bekletilir. İç harç için derin bir kase tercih edilmelidir. Kabukları soyulmuş soğanlar kasenin içerisine rendelenir. Üzerine yumurta, yoğurt, tuz ve sıvı yağ ilave edilir. Son olarak üzerine ıspanaklar ve ufalanmış beyaz peynir ilave edilir. Tüm malzemeler el yardımıyla iyice karıştırılır. Bu aşamada ıspanakların çok erimemesine dikkat edilmelidir. 

Mayalanan hamur 6 adet parçaya bölünür. Her bir parça düz bir zeminde biraz unlanarak merdane yardımıyla açılır. Açılan hamurların servis tabağından biraz daha büyük olması yeterlidir. Açılan hamurun her tarafına eşit miktarda hazırlanmış olan iç harçtan konulur. Hamurun kenarları sıvı yağ ile yağlanır. Daha sonra üzerine açılmış olan diğer hamur parçası kapatılır. Hamurun ortasına küçük bir kase konularak kenarların parmak ucuyla iyice bastırılır. Daha sonra hamurun kenarlarını 2-3 santim kalınlığında kesilir. Ortadaki kase alınarak kenarlardaki hamurlar ters çevrilerek şekil verilir. Üzerine yumurta sarısı sürülür ve çörek otu serpilir. Tüm hamur parçaları için aynı işlem uygulanır. Hazırlanan börek hamurları yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine alınır. Önceden ısıtı]]> Ayçiçeği Yaprağı https://www.aycicegi.gen.tr/aycicegi-yapragi.html Sun, 09 Dec 2018 06:09:02 +0000 Ayçiçeği yaprağı, aslında faydalarını bilmeyen insanlar için herhangi bir önem taşımasa bile aslında bu bitki çok ciddi faydalar barındırmaktadır. Sağlamış olduğu faydalar daha çok insanlarda meydana gelen sağlık proble Ayçiçeği yaprağı, aslında faydalarını bilmeyen insanlar için herhangi bir önem taşımasa bile aslında bu bitki çok ciddi faydalar barındırmaktadır. Sağlamış olduğu faydalar daha çok insanlarda meydana gelen sağlık problemleri üzerinedir. Bu nedenle birçok kişi sağlık sorunları için ayçiçeği yaprağı tüketmektedir. Tıbbi olarak herhangi bir bilgi olmasa bile ayçiçek yaprağı hakkında yapılan araştırmalar, bu yaprağı düzenli bir şekilde kullanan insanların yüzde sekseninde olumlu sonuçların görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Çok eski zamanlarda yani tıp biliminin tam olarak gelişmediği zamanlarda ayçiçek yaprağı, insanlar tarafından tedavi amacıyla kullanılmıştır. Ayçiçeği yaprağı içerisinde bulunan öz, çok ciddi olarak faydalar sağlamaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bu yaprağın düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Aksi durumlarda beklenen faydalar görülmeyebilir. Ayçiçeği yaprağı, hem dahili olarak kullanılır hem de deri yoluyla kullanılır. Öyle ki bu yaprak, her iki şekilde de insanlarda olumlu etkilerini gösterir. Bazı insanlarda ayçiçeği yaprağı, herhangi bir etki göstermeyebilir. Bu durum kimi zaman hastalığa göre, kimi zaman da kişinin bünyesine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bunların yanı sıra ayçiçeği yaprağının kullanılışı da çok önemlidir. Çünkü aşırı dozda kullanılan bu bitki, yan etkilere neden olarak sizleri olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bunun için ayçiçeği yaprağının doğru kullanılışına özen göstermelisiniz. 

Kullanımı: Ayçiçeği yaprağı eğer insanlarda deri yoluyla kullanılmak isteniyorsa bu durumlarda yapılması gereken en önemli şey ayçiçeği yaprağının yağının çıkarılmasıdır. Genellikle bu gibi işlemler soğuk press yöntemiyle sağlanmaktadır. Fakat evlerde böyle imkanların olmaması nedeniyle ayçiçeği yaprağı, bol bol dövülerek kür haline getirilir. Daha sonra ise deri üzerinde uygulanmak istenen bölgeye sürülerek masaj yapılır. Masaj işlemi sonrasında birkaç dakika bekleyerek bu bölgeyi durulayabilirsiniz. Eğer ayçiçeği yaprağı dahili olarak kullanılacaksa bu durumlarda ayçiçeği yaprağı bol bol yıkandıktan sonra öğlen yemeğinden önce çay kaşığı kadar bir parça tüketilmelidir. Bu şekilde sürekli olarak kullanılması durumunda beklenen sonuçları alma ihtimaliniz daha da artacaktır. 

Ayçiçeği yaprağı ne gibi faydalar sağlar
 • Ayçiçeği yaprağının kurutulmuş şekli kullanıldığında ateş düşürücü bir özelliği bulunmaktadır. Bunun için aynı zamanda bir miktar alkole de ihtiyacınız olacaktır. Çünkü kuru ayçiçeği yaprağı ile alkol karışımı kullanıldığında ateş düşürücü etkisi çok daha rahat bir şekilde ortaya çıkacaktır.
 • Grip ve nezle gibi sorunlarda da ayçiçeği yaprağı etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun için 50 gram kadar ayçiçeği yaprağı gerekmektedir. Bu yaprağın yine kuru olması önem taşır. Kuru ayçiçeği yaprağını çay demler gibi demledikten sonra sıcak sıcak tüketmelisiniz. 
 • İnsanlarda ayçiçeği yaprağı masaj malzemesi olarak kullanıldığında kramp çözücü bir etki göstermektedir. Bunun için ayçiçeği yaprağının kavrularak farklı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde sadece kramp çözücü olarak değil aynı zamanda bel ağrısı ve diğer sorunlar için de kullanılabilir. 
 • İnsanlarda sık sık karşılaşılan damar sertliği sorunları için ayçiçeği yaprağı kullanabilirsiniz. Fakat bu amaçla kullanılan yaprakların düzenli olarak uzun süre kullanılması şarttır. 
 • Yapraklar doğru kullanıldığında insanlarda yüksek tansiyon rahatsızlıkları için de olumlu sonuçlar doğurmaktadır. 
]]>